Jak přečkat silvestrovské oslavy se psem?

Noc ze Silvestra na Nový rok je pro zvířata jednou z nejhorších v roce. Hlasité silvestrovské oslavy způsobují stres, tíseň a zděšení. Domácí zvířata se často zaběhnou, zraní a v krajním případě mohou i zahynout. Pokud máte doma čtyřnohého kamaráda, který období ohňostrojů příliš neoceňuje, přinášíme vám několik zajímavých rad a tipů, jak psa zklidnit. Tyto rady však neslouží k nápravě poruch, ale jako nástroj pro ulehčení kritického období.

Jak poznat, že je pes ve stresu a bojí se? 

U každého jedince jsou projevy strachu a stresu různé a mají rozdílnou intenzitu. Psi mohou:

 • Třást se
 • Schovávat se pod nábytek nebo ve svém pelechu
 • Tisknout se na vás a odmítají se od vás vzdálit
 • Kňučet, štěkat
 • Neklidně přecházet po místnosti
 • Zrychleně dýchat
 • Nečekaně se mohou vyprázdnit doma, jiní se naopak nevyprazdňují vůbec a odmítají opustit teplo domova

Vystrašeného psa do ničeho nenuťte. Snažte se mu být oporou a zajistěte jeho bezpečí. 

Jak můžete stres zmírnit?

 1. Olej z třezalky

Specifické účinné látky třezalky tečkované (Hypericum perforatum), mají schopnost utišit nervy, mírnit deprese a chronické bolesti. Napomáhají odbourávat nervozitu a úzkost, které velmi často na své mazlíčky přenáší sami majitelé vlivem předvánočního období. Zároveň nevyvolávají u psů ospalost. Na trhu chovatelských potřeb naleznete třezalkový oleomacerát, který se doporučuje vtírat 1x denně do třísel psa. Musí se však začít používat alespoň 14 dní před Silvestrem a neměl by se používat déle jak 30 dní. 

Třezalkový olej mohou psi olizovat, ale nedoporučuje se při trávicích obtížích, nebo psům s poruchou slinivky. 

 1. Bandážování

Bandáž kolem těla, anglicky body wrap, je skvělým pomocníkem nejen v období Silvestra. Napomáhá psovi uvědomit si sám sebe a dodává pocit bezpečí. Bandážování, přesněji Tellington TTouch, představuje specifický přístup k péči a výcviku zvířat. 

Jak na bandáž:

 • Bandáž si smotejte do dlaní a přiložte z přední strany krku psa. Postupně rozmotávejte až na zadní část krku a jeden konec si nechejte delší.
 • Mezi lopatkami bandáž překřižte a delší částí pokračujte pod hrudní koš.
 • Obě části spojte a uvažte jednoduchou mašli. Celá bandáž by měla působit volně, nepřekážet psovi v pohybu. Uzel by neměl být na páteři.
 1. Bezpečné místo

Vystrašenému psovi nejlépe uleví pocit bezpečí. Umožněte mu, proto si vybrat bezpečné místo, ačkoliv to pro tuto noc nebude jeho vlastní pelech. Některá zvířata se uchylují do nejtišší místnosti v domě, jako je například koupelna nebo se naopak rozhodnou neopouštět vás jako majitele a chtějí s vámi trávit čas na gauči nebo ve vaší posteli. Nejen pro tuto příležitost se mohou hodit prošívané polštáře nebo psí deky, které ochrání váš nábytek, a přesto poskytnou psovi pohodlí a bezpečí. Za psy, kteří tráví svůj čas celoročně venku se přimlouváme, a i ty pusťte během Silvestra do domu či alespoň do garáže nebo kůlny a nenechávejte je samotné. 


Růžové pelíšky pro psy NUFNUF

Ostatní praktické rady

Psi jsou velmi citliví a vnímaví na nálady a pocity svého majitele, pokud jste i vy sami během silvestrovských oslav nervózní a vystrašení snažte se uklidnit a tyto pocity na psa nepřenášet. Během dne nebo i při samotném setkání s rachejtlemi či petardami se snažte zachovat chladnou hlavu a tvařte se normálně. Psa výrazně neutišujte, prostě jen opusťte dané místo.

Během celého dne i noci mějte psa striktně na vodítku a obojku pro psy a za žádných okolností jej nepouštějte, ujistěte se, že obojek sedí psovi na krku správně a nemá šanci se vyvléknout. Samozřejmostí by měl být čip a také kontaktní údaje umístěné na obojku. Co dělat v případě ztráty psa, se můžete dočíst zde. 

V žádném případě nepodávejte psům uklidňující léky určené pro lidi, mohli byste jim velmi vážně ublížit. Uklidňující léky určené zvířatům konzultujte včas se svým veterinářem a řiďte se jeho pokyny. 

Rozptýlit svého psa můžete za pomoci hry s hračkou, pokud o ni pes projeví zájem. Skvěle fungují nové hračky nebo ty, které byly nějakou dobu uklizené a schované. 

 

Celý tým NUFNUF vám přeje příjemné prožití konce roku a šťastný vstup do roku nového.

Prožijte v něm se svými čtyřnohými přáteli spousty radostných chvil bez starostí a zdravotních neduhů.

Budeme se na vás těšit s náloží nových článků plných praktických rad a tipů.