Pes z chovné stanice vs. pes z útulku

Přemýšlíte nad pořízením nového čtyřnohého parťáka? Nemáte konkrétní představu o plemeni a nevíte, zda je lepší pes s průkazem původu nebo pes z útulku? Je pořízení psa z útulku náročnější nebo ho můžeme srovnat se psem čistokrevným?

Pes z útulku nebo dočasné péče

Při výběru psa z útulku záleží, pokud si vyberete štěně, mladého psa bez jasné minulosti či naopak s minulostí děsivou nebo seniora. Nepochybně tím činíte dobrý skutek, který udělá jedno zlomené psí srdce šťastným, ale je i nesmírně důležité takový krok promyslet. 

O štěňata je logicky obrovský zájem a tak se v útulku většinou nezdrží dlouho. 

 • Útulkové štěně je jako každé jiné. Hravé, veselé, zkoumající okolí a své hranice. 
 • Obvykle nebývá problém s jeho výchovou a výcvikem.
 • Kvůli vytíženosti útulku může být lehce pozadu se socializací a některými návyky jako je například vykonávání potřeby venku.
 • Nevýhodou může být neznámý původ. U útulkových štěňat nikdy úplně nemůžete odhadnout, do jaké velikosti naroste a jakou povahu psa můžete očekávat. Křížencům také může hrozit větší riziko dědičných onemocnění, která se u psů z PP eliminují kvalitním výběrem chovných párů. 

Pořízení mladého psa, který v útulku už tráví nějaký čas, s sebou nese i určitá rizika:

 • Útulek nemusí znát podmínky, z jakých pes pochází nebo naopak vědí vše o možném týrání a nesprávném zacházení.
 • Pořízení takového jedince může vyžadovat větší úsilí v jeho výchově a někdy jsou potřeba i individuální lekce s cvičitelem, který poradí na co konkrétně se zaměřit.
 • Výhodou je, že zaměstnanci útulku dokáží popsat povahu psa, vědí, zda se snese s dětmi nebo ostatními zvířaty.

Dočasná péče

Dočasná péče nahrazuje pobyt u trvalého majitele. Dobrovolníci si k sobě domů berou psy z útulku nebo po odebrání z nevhodných podmínek. Pes u nich bydlí, má běžný režim, není zavřený v kotci. Dobrovolníci se svěřenému psovi věnují. Socializují ho v různých běžných činnostech a situací. Pracují na odstranění nežádoucího chování a vybírají nejvhodnějšího majitele. K dočaskářům máte možnost pravidelně docházet na seznamovací návštěvy, učí vás s pejskem pracovat a když je připravený může jít k vám domů.

Pokud se nakonec rozhodnete psa z útulku nepořizovat, ale na osudu psů z útulku vám záleží, můžete jej podpořit různými cestami. Nejjednodušší bývá finanční dar. Některé útulky mají u sebe i psy, kteří jsou neumístitelní a v útulku zůstávají na dožití. Pro ty bývají zřízená speciální konta. Dalším způsobem může být zakoupení pamlsků, krmiva, hraček nebo třeba dek či jiného materiálu, který útulek potřebuje ke svému provozu. Pokud si nejste jistí, chytrým řešením je zakoupení dárkových poukazů do chovatelských potřeb pro psy a věnování útulku. Zaměstnanci pak sami vyberou, co útulek aktuálně potřebuje. 

Pejsky z útulku můžete také po domluvě se zaměstnanci chodit pravidelně venčit nebo pomáhat s péčí o ně. 

Pes s průkazem původu

Pokud máte představu o konkrétním plemeni, které byste chtěli mít a víte, že chcete psa vychovávat od štěněte, je ideální volbou pro vás pořídit si kamaráda s PP. Pozor si ale musíte dát na takzvané množitele a jejich promyšlené výmluvy, které vás mohou donutit koupit štěně vysněného plemene, ale bez PP.

Množírny: 

 • Často inzerují štěňata na různých internetových bazarech.
 • Pod jedním jménem můžete naleznout chov několika různých plemen.
 • Naopak chov nemůžete naleznout pod žádným chovatelským klubem.
 • Nikdy vám nedovolí seznamovací návštěvu. Případně vám ukáží jen jedno štěně bez sourozenců a matky. Samotné předání štěněte pak probíhá na parkovištích, u obchodních center, na ulici. Po předání se stává, že telefonní číslo na prodejce není aktivní a nelze se s ním opětovně spojit.
 • Štěňata z množírny často nejsou vůbec očkovaná, potvrzení v očkovacím průkazu jsou falešná. Odcházejí od matky ve velmi nízkém věku. A hrozí tak větší riziko onemocnění jako je například parvoviroza nebo psinka. 
 • Absenci PP u štěňat, i když třeba jejich matka průkaz má vysvětlují výmluvami typu: je to poslední štěně z vrhu, má jinou barvu než je standart, je to nejmenší štěně z vrhu a jiné podobné nesmysly. 
  • Mějte napaměti: V registrované chovatelské stanici dostane každé štěně z vrhu svůj PP, i kdyby mělo mít pět nohou nebo výraznou neobvyklou barvu a i kdyby mělo být z 15 sourozenců. Takové štěně pouze vyřadí z dalšího chovu, aby nemělo svoje potomky.