5 jednoduchých povelů | vhodné pro štěně

Komunikace s vaším psem je holistická věc: psi si více než slova všímají gest a tónů hlasu. Klidně a jasně dané příkazy fungují nejlépe!

1) SEDNI

Držte pamlsek blízko nosu štěněte a pohybujte rukou po jeho hřbetě tak, aby jeho zadek klesl na zem. Když štěně sedí, řekněte „sedni“ a odměňte pamlskem pro psy.

2) KE MNĚ

Cvičte doma, kde je co nejméně rušivých vlivů. Když je štěně na vodítku, řekněte „ke mně“ a jemně jej přitáhněte k sobě. Když přijde, odměňte štěně náklonností a pamlskem. Přejděte na cvičení bez vodítka v uzavřeném prostoru. Pak se přesuňte ven a postupně přecházejte do rušného prostředí.

3) LEHNI

Vezměte oblíbený pamlsek a přiložte k nosu štěněte a posuňte ruku dolů. Poté pohybujte rukou po zemi. Jakmile pes lehne, řekněte „lehni“ a odměňte pamlskem.

4) ZŮSTAŇ

Nejprve požádejte štěně, aby se posadilo. Poté s gestem otevřených rukou směrem k němu a řekněte „zůstaň“. Udělejte vždy několik kroků zpět a odměňte každou snahu zůstat v klidu, to není snadný úkol pro žádného psa, natož pro aktivní štěně.

5) PUSŤ

Cílem je naučit štěně, že dostane něco lepšího, když nechá něco jiného na pokoji. S pamlsek pro psy jim ukažte a řekněte „pusť“. Když opustí svůj předchozí úlovek, tak ho pochvalte a dejte mu ukázaný pamlsek. Pokud si povel štěně již osvojí, tak již neukazujte pamlsek, ale řekněte pouze povel "pusť". Pokud opět štěně uposlechne, pustí nežádoucí předmět, tak ho pochvalte a odměňte objlíbeným pamlskem pro psy. 

Cvičte se svým psem pravidelně a jen krátce, i pět minut dělá velké změny. Hlavně pokračujte v tréninku vesele a užívejte si společný čas.