Zdravý pohyb psa a jeho vliv na pohybový aparát psa

Aktivní věk většiny plemen psů se v posledním století výrazně prodloužil. Zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat a eliminace dědičných onemocnění. Pro mnohé majitele se pes stal rovnocenným partnerem a při společných aktivitách se psi dostali na úroveň vrcholových sportovců a atletů. Pes byl stvořen k pohybu. Lidé ho vyšlechtili k pasení, práci v armádě, obraně, záchranářským akcím, vzniklo nespočet zajímavých psích sportů. Jaký vliv mají tyto aktivity na pohybový aparát psa? Je důležitě ho znát a má pohyb psa nějaké limity?

Jak se psi pohybují?

Pohyb psa je velmi dynamický a neustále se při něm mění držení těla, rovnováha a těžiště. Pes se udržuje hlavou vzhůru i při působení vnějších sil z prostředí. U většiny plemen vyvíjejí sílu přední nohy. Čím je pohyb rychlejší, tím je kratší doba, kdy se nohy dotýkají země. U trysku dokonce nastane fáze, kdy ani jedna přední noha není na zemi.

 • Chůze dozrává přibližně ve věku kolem 6 měsíců. Štěňatům, která mají možnost chodit po různém povrchu, chůze dozraje rychleji než těm, kteří se pohybují jen po rovném stejnoměrném povrchu. Nejedná se tedy o vrozené chování, chůzi musí každý pes natrénovat.
 • Kosti jsou u štěňat měkké, tvořené chrupavkou. Ta po narození zvápenatí, vyjma růstových plotének, které jsou náchylné ke zranění. Proto je nesmírně důležité dbát na to, aby štěně neprovádělo žádnou aktivitu s tvrdými nárazy jako je například skákání.
 • Růstové chrupavky se uzavírají ve věku 12-14 měsíců, u obřích plemen až kolem 18 měsíce. Po této době je možné se psem začít trénovat sporty a další aktivity. Doba před uzráním růstových chrupavek je ideální ke správné socializaci a výchově a k tréninku základní poslušnosti.

Chůze po schodech

Chůzi po schodech je určitě dobré natrénovat, avšak pomalu a opatrně. Schody představují náročné cvičení pro svaly i kostru a také kardiovaskulární systém. Chůze po schodech je také náročná pro klouby. Při chůzi nahoru můžeme odhalit potíže se zadníma nohama, zatímco chůze dolů je náročná pro psy s bolestmi nebo jinými obtížemi s rameny, lokty, šíje a zad. Jak tedy na správný nácvik chůze po schodech a existují nějaké pomůcky? 

 • Do velkých prudkých schodů štěně noste, dokud vám to jeho váha dovolí. 
 • Z tréninku začínejte opatrně. Ze začátku používejte vodítko pro psy kvůli kontrole správného vzorce chůze. 
 • Ze začátku trénujte na schodech s mírným sklonem a ideálně bez mezer. Až je pes zvládne, můžete postoupit i ke strmějším schodům.
 • Nechejte psa beze slov a povelu vstoupit na první schod, a pokud se mu to podaří, odměňte pamlskem a pochvalou. 
 • Dbejte na to, abyste psa vždy zase přilákali zpátky dolů. Nenechávejte ho nekontrolovaně vyběhnout nahoru.
 • Pamlsky můžete jen tak pokládat na schody a nechat psa lézt za nimi. 
 • Při tomto tréninku pes musí překonat svůj strach a tak není důležité kolik schodů zvládne najednou. Sledujte jeho nadšení a chuť spolupracovat a při únavě trénink ukončete. 
 • Pozor si dejte, pokud pes skáče do schodů a ze schodů jako králík, pokud příliš spěchá. Obojí ovlivňuje správný vzorec chůze.
 • K běžnému životu vám výborně poslouží sklopná rampa. Využijete ji u štěňat, která ještě nemají chůzi na schodech naučenou, pomůže při nastupování do auta, při onemocnění pohybového aparátu a také seniorům. 

Sklopná rampa pro psy NUFNUF

Relaxace, terapie a rehabilitace

Pokud už jste se svým psem dospěli do fáze tréninku sportů nebo jiných psích aktivit, nezapomínejte ani na dostatečný odpočinek a relaxaci. Po dlouhých vycházkách a túrách nechte vašeho kamaráda odpočívat v pelechu pro psy. Vyplatí se investovat do těch z kvalitních materiálů, zvolit můžete například kvalitní matraci. Pro psí sportovce můžete využít nabídku různých fyzioterapií, jakými jsou například:

 • Dornova metoda
 • Tejpování
 • Bowenova masáž

K relaxaci a rehabilitaci výborně slouží i pobyt ve vodě a plavání. Nikdy do něj ale psa nenuťte a nenechejte ho aktivitu provozovat příliš dlouho. Po pobytu ve vodě psa důkladně osušte, předejdete tak kožním potížím.