Jak fit je váš pes?

Jedním z nejčastějších problémů ovlivňujících pohodu a kvalitu života domácích zvířat je obezita.

Co je obezita domácích mazlíčků?

Obezita je hromadění přebytečného tělesného tuku. Zvýšená tělesná hmotnost a přebytečný tuk jdou ruku v ruce, takže většina domácích mazlíčků s nadváhou bude mít nadměrný tělesný tuk.

Proč je obezita domácích mazlíčků špatná?

Ve srovnání s neobézními zvířaty mají obézní mazlíčci vyšší výskyt osteoartrózy, cukrovky, srdečních chorob, hypertenze, oslabené imunitní reakce a komplikací po anestezii nebo operaci. Obézní mazlíčci mají také nižší očekávanou délku života ve srovnání s neobézními mazlíčky a nižší kvalitu života.

Body Condition Score (skóre tělesné kondice - BCS)

Staráme se o pohodu a kvalitu života vašeho mazlíčka stejně jako vy. Věříme, že Body Condition Scoring je účinným nástrojem k dosažení a udržení optimální úrovně fyzické zdatnosti domácích mazlíčků.

Body Condition Score neboli BCS je technika používaná veterináři k hodnocení, zda je svalová hmota a tuková vrstva vašeho psa na ideální úrovni. Můžete to zkusit snadno doma bez speciálního vybavení. Naše body condition score používá 5ti bodovou stupnici. Ideální skóre je 3. Psi, kteří získají více než 3, mohou mít nadváhu nebo obezitu, zatímco skóre 1 nebo 2 může znamenat, že váš pes má podváhu. Hodnocení se provádí vizuálním posouzením a dotekem/hmatem na žebra, bříško a pas.

 Jak měřit BCS u psů?

Začněte v tichém, známém prostředí, kde je pes klidný a uvolněný. Je třeba se zaměřit na 3 hlavní oblasti – žebra, bříško a pas.

  • Žebra – přejeďte prsty po žebrech psa. Při hodnocení 3/5 (ideální) musí být žebra snadno cítit pod tenkou vrstvou tuku. Neměly by však být snadno viditelné.
  • Bříško – začíná od hrudníku a běží zpět nahoru k kyčlím, břicho se musí pěkně vtahovat k bokům. Povislé nebo převislé břicho může znamenat, že pes má nadváhu (BCS skóre 4/5 nebo 5/5 v závislosti na závažnosti).
  • Pas – při pohledu na psa shora musí být vidět vtažený pas. V ideálním případě by hrudní koš měl být o něco širší než pas.

Bodování tělesného stavu psa (BCS)

Zde jsou kritéria pro posouzení BCS vašeho psa.

BCS skóre 1

Velmi tenký – Více než 20 % pod ideální tělesnou hmotností

Vlastnosti:

• Žebra, páteř a kyčelní kosti jsou velmi snadno viditelné (u krátkosrstých mazlíčků).

BCS skóre 2

Tenký – 10–20 % pod ideální tělesnou hmotností

Vlastnosti:

• Snadno viditelná žebra, páteř a kyčelní kosti.

BCS skóre 3

Ideal - Ideální tělesná hmotnost

Vlastnosti:

• Snadno cítit žebra, páteř a kyčelní kosti

• Viditelný pas s břišním pasem

• Je cítit malá vrstva tuku

BCS skóre 4

Nadváha - 10-15% nad ideální tělesnou hmotností

Vlastnosti:

• Žebra, páteř a kyčelní kosti jsou špatně nahmatatelné

• Dobře viditelný pas se širokými zády

• Vrstva tuku na břiše a na kořeni ocasu

BCS skóre 5

Obézní – Více než 15 % nad ideální tělesnou hmotností

Vlastnosti:

• Žebra, páteř a kyčelní kosti jsou pod silnou vrstvou tuku extrémně těžko nahmatatelné

• Není vidět pas a břicho může výrazně poklesnout

• Silné tukové polštáře na spodní části zad a na kořeni ocasu

 

Co dál?

Jak nyní víme, skóre BCS 3 je ideální pro pohodu a kvalitu života mazlíčků. Pokud je BCS vašeho psa vyšší nebo nižší než 3, doveďte ho k ideální kondici pomocí přizpůsobených dietních a cvičebních plánů. Jakákoli změna by ale měla být postupná a kombinovaná s rutinním vážením vašeho mazlíčka.

Při doporučování denní porce ke krmení bereme v úvahu životní fázi a fyzickou kondici vašeho mazlíčka, ale to je jen výchozí bod. Stejně jako lidé je každé zvíře jiné a jeho metabolismus se liší, což znamená, že nejúčinnějším způsobem, jak je nasměrovat k BCS 3, je pravidelně je vážit a měřit. Nebojte se, připomeneme vám, abyste v pravidelných intervalech vážili a kontrolovali BCS a podle toho upravovali doporučení krmení.