Kočka z chovné stanice nebo kočka z útulku

Tento článek nemá za úkol rozhodnout jestli je lepší pořídit kočku s rodokmenem nebo se ujmout osiřelé duše v útulku či na ulici. Pouze porovnává a informuje o způsobech chovu koček. Obojí má své výhody a nevýhody a pořízení kočky si musíme rozmyslet stejně jako pořízení jakéhokoliv jiného zvířátka.

Kočka z chovné stanice

U koček s PP známe jejich předky, rodiče a prostředí ve kterém se narodily. Chovatelé dodržují přísná pravidla ke krytí a odchovu koťat. Vybírají vhodné chovné páry, absolvují vyšetření genetických vad a dědičných onemocnění, svá zvířata vystavují a porovnávají na národních i mezinárodních výstavách. Jejich zvířata a odchovy jsou pod dozorem chovatelských klubů daného plemene, jsou čipovaná a snadno dohledatelná. 

Koťata odchází do nových domovů řádně očkovaná, čipovaná a odčervená a s průkazem původu. Mají naučené základní hygienické návyky a jsou zvyklá na člověka. 

Ne všechna koťata jsou pak dále určená do dalšího chovu. Některá mají v papírech napsáno, že jsou určená tzv.“na mazlíčka“. Průkaz původu ale dostanou všechna koťata z vrhu. Nezáleží jestli je poslední kotě nejmenší, jestli má jinou nežádoucí barvu, nebo jestli bylo ve vrhu nadbytečné, což jsou nejčastější výmluvy množitelů a dávejte si na to pozor. Množitelé často zneužijí kočku, která sice PP má, ale není určená do chovu, proto její koťata PP nedostala. Množitelé však vždy najdou důvěryhodnou výmluvu, proč kotě od matky s PP svůj průkaz nemá a budou se vás tím snažit podvést.

U koček s PP máme velkou výhodu v tom, že víme přesně jak bude kočka v dospělosti vypadat, jakou bude mít povahu a známe zdravotní stav jejich předků po několik generací. Také chovatelé nadále většinou poskytují chovatelský servis, o svá koťata se zajímají a jsou ochotni radit s péčí i výchovou.

Kočka z útulku 

Kočičích útulků je u nás moc. Liší se svou velikostí, provozovatelem a kvalitou. V případě útulků je tedy také potřeba si vybírat stejně jako si vybíráte chovatele. Dejte na recenze, komunikaci s útulkem a klidně si ho ověřte u veterinární správy. Každý útulek musí být registrován pod veterinární správou jinak porušuje zákon. Útulek bez registrace bude tedy spíše množírnou. Seriózní útulek je pouze ten, kde vás bez problému pustí do všech prostor, nechají si vás prohlédnout všechna zvířata a komunikují s vámi. Problém může nastat pokud vás přijmou jen v přijímací místnosti a ukáží vám jen několik zvířat. Takové chování je minimálně podezřelé. 

Při vybírání kočičky z útulku se hodně ptejte na její minulost, odkud do útulku přišla a na případné zdravotní komplikace. Lépe si tak uděláte představu o jakou kočičku jste schopni se postarat. Většina dospělých koček v útulku je kastrovaná, pokud si vyberete kotě nebo zvíře v nízkém věku, pravděpodobně budete mít v adopční smlouvě požadavek na kastraci a útulek bude chtít později vidět doklad od veterináře. 

Jako zájemci o kočku z útulku se budete muset připravit, že i útulek o Vás bude chtít vědět co nejvíce. Zbavit se kočky je velice snadné a útulky chtějí včas odhalit neseriózní zájemce. Některá depozita nabízejí možnost kdykoliv kočku vrátit zpět a mají tuto větu zanesenou do adopční smlouvy.

Kulaté pelíšky pro kočky NUFNUF

Adopční poplatek znáte také předem, některé útulky do něj započítají očkování či kastraci, jiné mají pevně danou částku za adopci. 

Co si připravit?

Ať už se těšíte na koťátko z chovné stanice nebo jste si vybrali útulkového parťáka, musíte být nachystaní. Užitečný vám bude článek „Potřeby pro kotě“.

  • Pro zvíře se vypravte vždy s kvalitní přepravkou nebo přepravním batohem. Změna prostředí je pro kočky vždy velký stres. Z náruče nebo obyčejné tašky se umí velmi rychle dostat pryč.
  • Mějte trpělivost a nechejte na kočce až sama opustí přepravku a vydá se na průzkum nového domova.
  • Doma mějte nachystaný pelíšek pro kočky. S přijmutím pelíšku Vám pomůže bylinka šanta kočičí či hračka pro kočku. Tou se pokuste zvířátko zaujmout a unavit a poté umístěte do pelíšku. Kočka se za ní vydá jako za svou kořistí.
  • Útulkové kočky se mohou někdy hodně bát a zalézt v bytě na nějaké kryté místo. Nechejte je, mluvte na ně klidně a tiše a poblíž skrýše umístěte misky s krmením.

Pořízením kočky z útulku děláte jeden velký dobrý skutek a věřtě, že kočička vám bude vděčná a bude vaším přítelem. Rozhodnete-li se pro kotě s PP, děláte další dobrý skutek, protože tím nepodporujete množírny.