Čistící rituály koček

Kočka je velmi čistotné zvíře, hodně času tráví péčí sama o sebe. Při čištění se celá olizuje a drsné výběžky na jejím jazyku fungují jako kartáč. Tyto výběžky vyčesávají volné chlupy a posouvají je dál do tlamičky až je kočka spolkne. Část chlupů vyjde ven společně se stolicí, ale část zůstavá a hromadí se v žaludku. Tam se z nich utvoří útvary, kterým říkáme trichobezoáry.

Jsou trichobezoáry nebezpečné?

Většinou se jedná o protáhlé, zhruba 2,5 cm velké útvary, ale mohou být i mnohem větší. Kočky si od nich pomáhají zvracením. Zvracení bezoárů jednou za 1-2 týdny je normální.

U dlouhosrstých a polodlouhosrstých plemen koček se bezoáry můžou tvořit častěji a ve větších rozměrech. Kočky pak mají problém je vydávit, bezoáry se posunou do střev a hrozí jejich ucpání. Kočičky pak trpí zvracením a průjmy a rychle chřadnou. V tomto případě je nutná operace, kdy se bezoáry vyjmou z ucpaných střev chirurgicky. Následuje pak náročná rekonvalescence.

Kulaté pelíšky pro kočky NUFNUF

Prevence 

Důležité je tedy takovýmto stavům předcházet. I když se jedná o přirozenou a normální věc, ve větší míře může výrazně ublížit.

  • Pravidelná péče o srst je nezbytná, i když o sebe kočky pečují samy. Především pravidelné vyčesávání, o kterém jsme psali v článku „Jak pečovat o srst koček“. S uvolňováním vypadlé srsti pomůže také chytře umístěné škrabadlo, kočičky se o něj rády otírají a uvolňují tak volné chlupy, zvolit můžete jednoduché s možností připevnění na židli.
  • Kočičí tráva by neměla chybět v žádné domácnosti s kočkou a především té, kde kočky nemají přístup ven. Pomocí této trávy, nebo trávy venku v případě venkovních koček, si kočky pomáhají vyvolat zvracení.
  • Vhodně zvolené krmivo především s větším obsahem vlákniny účinně pomáhá vzniku trichobezoárů předcházet. Vláknina v trávícím traktu se nabalí na chlupy, které pak nemají šanci se formovat do kuliček a snadněji projdou trávícím traktem. Takové krmivo má na trhu většinou anglické označení „hairball control“.
  • Pasty proti bezoárům většinou obsahují slad, oleje a tuky, které chlupy v žaludku zapouzdří a umožní tak hladký průchod trávícím traktem. Do některých se navíc přidávají probiotika pro lepší fungování trávení. Bývají ochucené tak, aby je kočky přijaly jako pamlsek.