Jak pečovat o srst koček?

I přestože kočky o sebe pečují samy, je nezbytné jim s péčí pomáhat. Zvláštní pozornost o srst musí věnovat majitelé koček s dlouhou nebo polodlouhou srstí. Celková péče o srst patří k základní péči o všechna zvířata. Pravidelným česáním a prohlížením lze včas odhalit kožní potíže či parazity. Jak ale pečovat o srst koček a nepřijít u toho o ruce?

Koťata

S koťaty budeme mít vždy lepší pořízení než pokud si domů přivedeme dospělou kočku například z útulku. Už od mala je stejně jako štěňata zvykáme na manipulaci, péči o uši a drápy a kontakt s námi. 

  • Návyk na česání začneme s kartáčem, který má měkké a jemné štětinky. Kotě nejprve češeme když je unavené po hře s hračkou a odpočívá nám na klíně. 
  • Až si kotě zvykne, pořídíme hřeben podle jeho typu srsti a z česání zavedeme pravidelný rituál. 
  • Pomoci nám může i speciální vyčesávací rukavice, která vypadlé chlupy odstraňuje při hlazení našeho mazlíčka. 

 pelechy pro kočky

Dospělé kočky

Pokud si domů pořídíme dospělou kočičku například z útulku, u které nevíme nic o její minulosti, bude návyk na česání složitější, ale budeme-li trpěliví určitě se povede. 

  • Na česání jí zvykáme až potom co si kočka zvykne na nové prostředí a nás. 
  • Začít můžeme stejně jako u koťátek s kartáčem s jemnými štětinkami.
  • Nezapomínáme za každý pokrok odměňovat pamlsky.
  • Pomoci nám může rostlina zvaná šanta kočičí, má na kočky pozitivní a uklidňující účinek. Pořídit můžeme rostlinku v květináči nebo třeba kapky s výtažkem. 

Jak často česat?

Intenzitu česání volíme podle typu srsti naší kočky.

  • Krátkosrsté kočky není třeba česat denně, postačí jednou za týden.
  • Kočky s dlouhou a polodlouhou srstí češeme denně hlavně kvůli prevenci vzniku trichobezoárů, jak jsme psali v článku zde.

Je nutné kočku koupat?

Kočky většinou koupat vůbec nepotřebují, už jen kvůli zdraví majitele. V určitých případech se ale koupání nevyhneme. Obzvláště venkovní kočky mohou prolézat taková místa, že je potom ani nepoznáme. Pro takový případ můžeme zvolit suchý šampon s přírodním složením, který včešeme do srsti. V případě velkého znečištění můžeme zvolit přírodní tuhé mýdlo. 

Šampony s přírodním a šetrným složení se budou hodit majitelům koček výstavních, které se koupat před výstavou musejí. Takové šampony nenarušují přirozený mastný film kůže, který slouží jako ochrana před vnějšími vlivy. Navíc mají příjemné přírodní vůně.