Kastrace koček | Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Kastrace koček a kocourů je již několik let velmi diskutované téma. Jedná se o chirurgický zákrok, který řeší řadu potíží a nežádoucího chování, na které v průběhu chovu koček narazí každý majitel. Především je ale jediným spolehlivým řešením kontroly nežádoucího rozmnožování koček a problémů s odchovem koťat a jejich následným umístěním do nových domovů. Jak kastrace probíhá a jaké jsou její výhody a nevýhody? Kdy je vhodná doba kastraci provést? 

Co je kastrace a jak probíhá?

Kastrace je druh operace, při které jsou kočce či kocourovi odstraněny pohlavní reprodukční orgány.

Mladé kočky lze vykastrovat ještě před tím, než dosáhnou pohlavní zralosti a mohou mít vlastní koťata. Kočky pohlavně dozrávají zhruba ve věku 4 až 6 měsíců. Začátek puberty poznáte podle toho, že kočky začnou velmi hlasitě mňoukat a kocouři si pravděpodobně začnou značkovat území močí. Pracovníci některých útulků a veterinárních praxí doporučují časnou kastraci koček od věku 12 týdnů, někdy i dříve. 

Vhodnou dobu kastrace konzultujte se svým veterinářem.

Kočky 

 • Samicím jsou odstraněny vaječníky a děloha. Někteří veterináři preferují odstranění pouze vaječníků.
 • Obvykle se provádí řezem na levém boku nebo řezem v oblasti pupku.
 • Po zákroku je nezbytné ránu hlídat, aby nedošlo k předčasnému vytažení stehů. Preventivně se podávají antibiotika a také léky proti bolesti. Kočce je nasazen límec a speciální pooperační košilka (zvaná pruban), sloužící k ochraně rány.

Kocouři

 • Zákrok u samců je výrazně méně invazivní.
 • Ze šourku jsou odstraněna varlata pomocí 2 malých řezů, několika podvázání a odstřihnutím.
 • Rána se nešije, přímo do ní je aplikován antibiotický zásyp, za pár dní se zacelí sama.

Obě operace jsou prováděny v anestezii, zvíře o sobě neví a nevnímá ani své okolí, zákrok je tak zcela bezbolestný. Před zákrokem je nutné odebrat misku s krmením alespoň 12 hodin předem, misky s vodou necháme volně přístupné. Pozor si dejte i na dokrmování pamlsky, kočka musí být před zákrokem na lačno. 

Hřejivý pelíšek pro kočky NUFNUF

Výhody kastrace

Nespornou výhodou kastrace je zamezení březosti a následné starosti s odchovem a umístěním koťat do nových domovů. Jediná kočka může na svět přivést 15-20 koťat za jediný rok, což znamená obrovskou fyzickou i psychickou zátěž pro samotnou kočku. Období říje (lidově mrouskání) je častým spouštěčem stresu, který může jak u koček, tak i u kocourů způsobit anorexii, zvracení a průjem, agresivitu. Kočky, které nejsou kastrované se v říji často toulají a hrozí riziko ztracení, úrazu, či zavlečení některé z nejobávanějších chorob koček. 

Dalšími výhodami jsou:

 • Nižší riziko vzniku zánětu dělohy a rakoviny mléčné žlázy u koček
 • Potlačení či úplné vymizení nežádoucího chování v době říje, např. značkování
 • Nižší riziko vzniku některých onemocnění včetně kočičí leukémie či kočičí AIDS
 • Změna v chování, kočky se stávají více klidné a mazlivé

Nevýhody kastrace

Kastrace změní hormonální rovnováhu a kočkám se lehce zpomalí metabolismus, mohou pak postupně či skokově nabrat váhu. Z tohoto důvodu je vhodné po kastraci přejít na krmivo určené kastrovaným kočkám, které má vyvážený kalorický obsah či řešit ubráním původní krmné dávky. Velmi vhodné je také podporovat kočky ke hře pomocí hraček pro kočky. Taková hra pomáhá zbavit se přebytečné energie, podporuje přirozené kočičí instinkty, posiluje vztah s majitelem a udržuje tělo v kondici. 

Praktické rady

 • Na samotný zákrok přineste kočku v pevné uzavřené přepravce či přepravním batohu. Nevhodné jsou otevřené tašky či jen samotná náruč. Ordinace je pro kočku stresové prostředí a může snadno dojít k útěku. Po operaci jsou zase kočky ovlivněné narkózou a bývají zmatené. Přepravka zajistí její pohodlí a bezpečí. Vybavit ji můžete oblíbenou dekou či polštářkem.
 • Po příchodu domů nechte svého kočičího kamaráda odpočívat v teple pelíšku a zajistěte dostatek klidu. Sám si rozhodne, kdy z něj vyleze až odezní poslední zbytky anestezie.
 • Misku pro kočky naplňte podle pokynů veterináře. Někteří veterináři vás mohou vybavit speciální konzervou či granulemi pro zvířata po zákroku. Rozkrmujte po menších dávkách. Po operaci se může objevit nechutenství. 
 • V případě kocourů mějte na paměti, že jsou schopni oplodnit kočku ještě 3 týdny po zákroku. Po tuto dobu může také přetrvávat značkování teritoria.