Kočičí akné | častý dermatologický problém

Akné není jen nepříjemností pro dospívající lidi, ale i ve světě koček je tento dermatologický problém poměrně častý. Jak kočičí akné vypadá, způsobuje nějaké vážnější komplikace a lze mu nějak předcházet? 

Co je to kočičí akné?

Jedná se o neinfekční kožní onemocnění, charakterizované černými tečkami (komedony) na bradě. Vyskytuje se v jakémkoliv věku u obou pohlaví. Objevit se může dočasně, ale také se může rozvinout v chronické onemocnění. 

Příznaky:

  • Černé tečky v okolí brady 
  • Vypadávaní chlupů
  • Otok
  • Zarudnutí a svědění vedoucí k častému škrábání 
  • V těžkých případech se mohou černé tečky změnit v hnisavé bolestivé uzlíky

mceclip0-18

Co je příčinou vzniku akné?

Neexistuje přesné stanovení příčiny vzniku kočičího akné, ale předpokládá se, že ho může vyvolat řada různých faktorů. Jednou z příčin může být nedostatečná imunita, kterou způsobuje absence očkování či jedna z nemocí patřící do skupiny největších strašáků. Další příčinou může být stres, špatná péče či abnormální produkce mazu. Nejčastější příčina však bývá v bakteriálním přetížení z prostředí, ve kterém kočka žije a především z plastových misek na krmení i vodu.

  • Plastové misky na krmení se nejrychleji opotřebují a poničí, na jejich povrchu vznikají drobné škrábance a rýhy, ve kterých se usazují bakterie a tvoří bakteriální biofilmy.
  • Tyto bakterie pak přichází do kontaktu s kůží při krmení, usazují se v pórech, ucpávají je a tvoří komedony.

Jedním z řešení problému je tedy výměna plastové misky pro kočku za nerezovou, keramickou nebo třeba moderní ekologickou z bambusu. Bambusové a nerezové misky se dají snadno udržovat v perfektní čistotě a zabraňují tak usazování bakterií. 

Léčba akné

Vyjma výměny misek na krmení, zahrnuje léčba i pravidelnou péči o srst, hlavně její pravidelné mytí. V lehké formě akné postačí umývání šetrným přírodním mýdlem či šamponem, které ale i tak musíte důkladně vymýt a srst osušit. Těžší formy akné už vyžadují konzultaci s veterinářem, který vám doporučí šampon s léčivy či případně nasadí antibiotické masti, léky proti svědění a otoku či celková antibiotika. Někdy je nutné kočce nasadit límec, aby se zamezilo dalšímu škrábání. 

Misky na krmení je nutné pravidelně umývat teplou vodou a mycím prostředkem, ty potom následně opláchněte čistou vodou a nechejte volně uschnout na vzduchu. 

Může se akné zaměnit s jinou nemocí?

Zkušený veterinář, ale i chovatel kočičí akné pozná na první pohled. I tak je ale nutné provést minimálně test na přítomnost blech. Blechy totiž do srsti vylučují trus, který vypadá jako malé černé tečky. Lze tak snadno zaměnit komedony za bleší trus a naopak. Ujistit se můžeme jednoduchým testem, který zvládnete i doma.

  • Pár černých teček rukou odeberte z kočičí srsti a umístěte je na bílou podložku. Nejvhodnější je papírový kapesníček.
  • Tečky jemně pokropte čistou vodou a lehounce rozetřete prstem.
  • Pokud se tečky začnou rozpouštět a barvit se do červena, jedná se o bleší trus, tedy natrávenou krev (proto ta barva). Vás tedy čeká velký úklid prostředí, včetně praní pelíšků pro kočky, dek a vašich lůžkovin. Vaši kočku zase důkladné odblešení pomocí přípravků k tomu určených.