3+4 tipy jak poznat znuděného psa a jak mu pomoci

Být nápomocný a pracovat po boku lidí bylo pro psy nejpřirozenějším chováním po tisíce let. Jistě existují rozdíly v aktivitě a vstřícnosti mezi jednotlivými plemeny. Ale každé zvíře, které se bude chovat odlišným způsobem pro jeho druh, bude frustrováno.

Většina psů tráví dny o samotě doma a někdy jsou jejich lidé příliš unavení na to, aby si po práci mohli hrát nebo jít na dlouhou procházku. Není tedy divu, že se mnoho psů a jejich majitelů potýká s nudou a problémem, jak s ní „zacházet“.

Zde jsou nejčastější návyky znuděného psa:

1. Žvýkání

V závislosti na plemeni se někteří psi rádi baví žvýkáním. Žvýkání bot, nábytku, dveří, koberečků, vlastních nebo cizích nohou je rozhodně projevem nudy.

2. Štěkání

Jiná plemena jsou mnohem více náchylná ke štěkání, když jsou frustrovaná, zvláště když jsou ponechána sama. Jistě, psi mohou být vycvičeni, aby neštěkali například pomocí speciálních obojků. Ale výcvik je mnohem efektivnější, když se řeší příčina problému. A tato příčina  je v mnoha případech čistá nuda.

3. Kopání

Kopání je další činnost, kterou mohou psi pobavit, když se nudí, a která může poškodit jejich majitele. Tendence ke kopání se mohou objevit i uvnitř domu, i když tam není žádný písek nebo půda pro pokojové rostliny, které by bylo možné kopat. Kopání na gauči nebo na koberci může zanechat stopy a není pro psa příliš produktivním koníčkem.

Pak pojďme k několika skvělým řešením tohoto problému nudy!

1. Nechte je pracovat

Psi nejsou stavěni na to, aby se jim jen podávalo jídlo a náklonnost, ale rádi si odměnu získají! Můžete přimět vašeho psa pracovat  a odměnou mu bude strava. Můžete např. schovat mražené pamlsky, žvýkací kosti nebo tyčinky po domě, aby je musel najít. 

Cokoli zmraženého se konzumuje mnohem déle, a dokonce můžete zmrazit pamlsek uvnitř ledové kostky, aby se pes dostal k ceně obtížnější. Hraní hry na schovávání je pro vašeho psa zábavné! Nezapomeňte kousky schovat na místa, ze kterých pes smí vybírat jídlo, takže možná žádné neschovávejte na stolech, pohovkách, odkládacích stolcích nebo židlích.

TIP: Pokud nechcete pamlsky schovávat po domě, uschovejte je v čmuchacím koberečku. Vyberte si z různých barev a tvarů.

2. Nové věci

Mentální stimulace může být tím nejlepším způsobem, jak vyčerpat přebytečnou energii se svým psem. Proto je představování nových věcí, míst, lidí a triků skvělou odpovědí na nudu!

Změňte svou oblíbenou trasu procházky nebo se projeďte autem a projděte se zcela novou oblastí. Seznamte svého psa s novými lidmi, vezměte je s sebou na pochůzky a nakonec je naučte něco nového. Obzvláště trénink stimuluje psí mysl tak, že se cítí potřební, posiluje pouto mezi vámi a psem. Obzvlášť kvalitní výcvik vyčerpá a uspí každého psa.

3. Zaměstnejte je

Puzzle a interaktivní hračky pro psy představují snadný způsob, jak zabavit psa, když jste pryč. Dokonce i jednoduché hračky pro psy zabaví vašeho psa déle, pokud je budete střídat a pes bude mít k dispozici jen několik z nich a ne vše najednou.

TIP: Psy, kteří milují kopání a cákání, jsou bazénky pro psy skvělou aktivitou. Můžete vyzkoušet běžné dětské pískoviště nebo dětský bazén, které fungují perfektně!

4. Najděte jim psí přátele

Tohle je docela samovysvětlující: dejte svému psovi nějaké přátele! To je pro vašeho psa vzrušující a zabírá to trochu duševního prostoru od všeho toho žvýkání a štěkání. Setkání s jinými psy a lidmi v psím parku nebo na agility dráze je snadné. Nejlepším způsobem, jak začít, může být schůzka jeden na jednoho. A co by bylo roztomilejšího než dva pejsci, kteří jsou navždy nejlepšími přáteli? :-)