Péče o psa v zimě | Buďte připravení

Poslední listí ze stromů už pomalu opadlo, teploty stále více klesají k nule a blíží se první mrazíky, možná i sníh. Je potřeba se s pejsky nějak více připravit nebo je zimní období nenáročné? Jaký vliv má zima na štěňata nebo seniory a musíme upravovat prostředí či stravu? A jak je to s vycházkami se psy?

Zima a její nástrahy

V létě musíme psovi hlídat pitný režim a chránit ho proti přehřátí, na jaře a na podzim je potřeba připravit se na útok různých parazitů. Zima také skrývá své specifické nároky na pejskaře a jejich chráněnce. Jaké to jsou?

 • Prochladnutí 
 • Omrzliny
 • Onemocnění dýchacího aparátu

Už při samotném výběru psa musíte myslet na zimní období a náročnost daného psa. Uvědomit byste si měli, kde bude pes celoročně pobývat. Jestli chcete mít svého kamaráda v bytě nebo mu vytvoříte místo venku. Je jasné, že některá plemena jako jsou například český strakatý pes, sibiřský husky a jiná, snesou pobyt venku s přehledem a bez obtíží. Naopak u pražských krysaříků, čivav či peruánských naháčů je nemyslitelné, aby zimu strávili ve venkovním kotci či boudě. 

Péče podle typu srsti

Hustota a typ srsti hrají v zimě důležitou roli. O tom jak pečovat o jednotlivé typy srsti jsme psali v článku „Péče o srst-jak často koupat a česat?“. Psi, kteří mají srst s podsadou, snášejí zimu lépe a vyjma pravidelného vyčesávání není potřeba zvýšená péče. Psy s hladkou, kudrnatou nebo drsnou srstí bez podsady a také bezsrstá plemena je vhodné venku chránit oblečky. Ty jsou perfektním řešením proti teplotnímu šoku, tráví-li pes většinu času ve vyhřátém bytě.

 • Obleček pro psy by neměl podléhat módním výstřelkům 
 • Volte takové oblečky, které jsou vyrobeny z funkčních materiálů jako je například softshell
 • Obleček by měl hlavně zakrývat záda psa, odpuzovat vodu a nečistoty a neměl by bránit přirozenému pohybu 
 • Doma není potřeba psovi oblečky nasazovat, dokonce hrozí i riziko přehřátí

Ani v zimním období se nemusíte vyhýbat koupeli psa, pokud to stav jeho srsti vyžaduje. Dbejte však na správné načasování a výběr vhodných produktů. Koupání si naplánujte tak, aby na poslední večerní venčení odcházel pes dokonale suchý. Srst po koupeli pečlivě vysušte savým ručníkem, pomoci si můžete i fénem určeným pro psy. Co se výběru produktů týče, volte raději přírodní mýdla či šampony, které nenaruší přirozený ochranný mastný film kůže. 

Seniory a štěňata nikdy nenecháváme ve venkovním kotci či boudě a chráníme před prochladnutím.

Kožené obojky pro malé i velké psy NUFNUF

Strava v zimním období

Venkovní psi

Psi, kteří žijí celoročně venku, jsou závislí na kvalitní stravě. Ta by měla obsahovat vysoké procento vitaminů a minerálů a také kvalitní tuky a bílkoviny. Venkovním psům se doporučuje přibrat před zimou 1-2 kilogramy tuku, který pomůže regulovat tělesnou teplotu. 

 • Přibírání by však mělo být pozvolné a pomalé a začít můžete už na podzim
 • Příliš rychlé nabrání hmotnosti může způsobit poškození pohybového aparátu, srdeční onemocnění nebo cukrovku.

I v zimě musíte hlídat pitný režim psa. Je nutné pravidelně kontrolovat misky pro psy na vodu a její zamrzání. Požírání ledu a sněhu není náhrada pitného režimu a dokonce může způsobit i vážná poranění trávicího traktu (v případě ledu) a také záněty žaludku (v případě sněhu). Misku tedy pravidelně kontrolujte a doplňujte. Pomoci vám může horká voda, která venku prakticky ihned zchladne na přijatelnou teplotu a rozmístění více misek stejně jako v letním období. Občas můžete přidat nesolený teplý vývar, který dodá i potřebné vitaminy a minerály.

Psi bytoví

Psi obývající celoročně dům či byt mají v zimě větší tendenci přibírat na váze. Důvodem je snížená frekvence přirozeného pobytu venku či nuda. Na rozdíl od psů venkovních je u těchto psů přibírání nežádoucí, a pokud se tak stane, je nutné přidat na intenzitě pohybu a zábavy a snížit krmnou dávku. 

 • Pohyb můžete zajistit i přímo doma bez nutnosti vycházek za pomocí her s hračkami. Zkuste třeba akční přetahovanou s hračkou pro psy Strelka - uzel, nebo aportování motivačního míčku.
 • Někdy je k pohybu v zimním období potřeba motivovat spíše sebe než psa. Pořiďte si třeba zbrusu nový set obojku a vodítka, se kterým se budete chtít ve městě ukázat.

Péče o tlapky a nástrahy procházek

Tlapky psů potřebují v zimě zvýšenou péči. Nevadí jim ani tak mráz a sníh, jako posypové soli a nemrznoucí směsi. Tlapky můžete ochránit pomocí obyčejné vazelíny, kterou před procházkou natřete na polštářky tlapek. Při velkých a extrémních mrazech s ní pak natřete i další neosrstěná místa na těle psa. Po příchodu domů tlapky otřete a umyjte ve vlažné vodě. Pokud má váš pes dlouhou srst v meziprstí, je dobré ji ostříhat na krátko. Nedrží se na ni pak kusy sněhu, které zamrzají a způsobují nepěkná poranění. 

Procházky rozproudí krev, protáhnou tělo a udrží psa v kondici. Nenechávejte psa jen tak postávat, ale udržujte ho v pohybu. Nedovolte ležení na studené zemi, hrozí riziko prochladnutí a nepříjemný zánět močového měchýře. Pozor dejte na kluzké plochy a led, hrozí zlomeniny. Postávání na kovovém povrchu může způsobit nepříjemné lokální omrzliny.

Seniory a štěňata bereme v zimním období spíše vícekrát na kratší čas. Rozhodně se ale pobytu venku s nimi nevyhýbáme. Štěňatům pobytem na sněhu podporujete jejich socializaci a seniorům zase zpestříte jejich dny.

Drobná poranění tlapek či jiných částí těla způsobené sněhem a ledem

 • Postižené místo vždy pečlivě omyjte čistou vodou
 • Dokonale osušte
 • Dezinfikujte neštípavou dezinfekci
 • K podpoře hojení pomůže přírodní olej na rány