Pohybový aparát seniorů

O tom, jak dynamický a neustále se měnící pohyb psa je jsme se rozepsali v článku zde. Jaký je rozdíl mezi pohybem dospělého aktivního psa a pohybem seniorů? Jak moc ovlivňuje správná péče o pohybový aparát stáří psa a hraje svou roli i výživa? Jakým chybám se vyvarovat a jak pohyb seniorům ulehčit? 

Pohyb seniorů

Život většiny psích stařečků výrazně omezí větší či menší opotřebení pohybového aparátu. 

 • zhoršení hybnosti kloubů
 • artróza kloubů
 • spondylóza (srůst obratlů)
 • dysplazie a jiné 

Pohyb psa se stává bolestivým, a proto se mu vyhýbá. To vede k atrofii (ochabnutí) svalstva, zkracování svalů a šlach, zhoršení kondice a dalšímu odmítání pohybu. Psi díky tomu naberou na váze a pohyb je pro ně stále obtížnější. Navíc se díky nadváze mohou přidružit i další potíže v podobě kardiovaskulárních onemocnění, potížích s dýcháním a podobně. 

Při akutních pohybových potížích je nezbytné navštívit veterináře. Ten zvíře zkontroluje a dle uvážení nasadí léky proti bolesti, kloubní výživu a doporučí vhodnou metodu rehabilitace. Nikdy nepodávejte svému psovi léky proti bolesti určené lidem. Například léky s obsahem ibuprofenu způsobují psům závažné život ohrožující krvácivé stavy.

Ručně pletené kožené obojky NUFNUF

Výživa a výživové doplňky

Důležitost výživy podle jednotlivých životních stádií jsme si vysvětlili v článku „ Jak vybrat správné krmivo pro štěně?“. Dodržováním zásad výživy docílíte spokojeného života a zpomalíte znaky stárnutí. Přísun správného poměru kvalitních živin zajistí optimální tělesnou kondici a sníží zátěž pohybového aparátu. Více se o výživě seniorů dozvíte zde a nezapomínejte do denní krmné dávky započítávat i příjem pamlsků a odměn. 

Výživové doplňky pro podporu kloubů a pohybového aparátu by měli obsahovat:

 • Kolagen. Pro život nesmírně důležitá bílkovina. Má na starosti spojování buněk, je jakýmsi lepidlem, které udržuje pružnost a flexibilitu nejrůznějších tkání. Nejvýrazněji se jeho funkce projevuje právě v pohybovém aparátu – kolagen tvoří až okolo 70% sušiny chrupavek. Pokud je ho málo, může docházet k mechanickému opotřebení kloubů. Má i vliv na kvalitu srsti, drápů, zubů. 
 • MSM. Neboli methylsulfonylmethan, je organickým zdrojem síry, která pomáhá obnovit produkci kolagenu. Prokazatelně tlumí bolest a zánětlivé procesy v těle. Také pomáhá udržovat dobrou kvalitu kůže, srsti a drápů.
 • Glukosamin sulfát. Tělu vlastní zásaditá sloučenina, která vzniká z glukózy. Příznivě ovlivňuje rovnováhu metabolických dějů v chrupavce. Dokáže zastavit ztrátu kloubní chrupavky při artróze, váže vodu v chrupavce a tím ji propůjčuje pružnost. 

Výživovými doplňky pro podporu pohybového aparátu je trh přesycen, se správným výběrem se poraďte u svého veterináře. Kolagen obsažený v těchto přípravcích se získává z ryb nebo hovězího či vepřového. Dbejte na jeho původ, zejména pokud váš pes trpí alergií.

Jak uzpůsobit pohyb seniorům a možnosti rehabilitace 

Pohyb vašemu seniorovi určitě neodepírejte, ale řiďte se jeho aktuálním zdravotním stavem. Někteří psi vůbec nedávají najevo bolest nebo diskomfort a na procházkách jsou schopni řádit jako štěňata. Při procházkách proto dělejte častější pauzy nebo trénujte klidnou chůzi u nohy za použití vodítka pro psy. Vyvarujte se škubání a trhání s vodítky. Obojky pro psy volte pohodlné a měkké například z přírodních materiálů jako je hovězí kůže. 

Pro rehabilitaci a podporu pohybového aparátu můžete využít stále se rozšiřující nabídku, jako jsou:

 • Balanční cvičení posilující hlubokou svalovou soustavu a celkovou fyzickou kondici.
 • Aquaterapie napomáhá napravovat svalové dysbalance, je šetrná k zatížení kloubů a pomáhá zvyšovat fyzický výkon. Využívat ji mohou i štěňata a velmi oblíbená je u psích sportovců.
 • Dornova metoda je osteopatická technika, která ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kloubů a kostí v těle. Pohlíží na tělo jako celek a vždy je potřeba, aby byla prováděna odborníkem s absolvovaným kurzem a certifikátem.
 • Dále je možné využít magnetoterapií, akupunktury, masáží, tejpováním a podobně.

Pro další ulehčení pohybu vašemu psímu kamarádovi můžete pořídit praktickou sklopnou rampu a nezapomeňte ani na kvalitní pelech pro psy, který zjistí dokonalou regeneraci během spánku.