5 nejčastějších chyb novopečených pejskařů

Jaké různé chyby pejskaři dělají? Dají se udělat chyby i v případě dospělých psů nebo lze chybovat jen se štěňaty? Co všechno si rozmyslet před pořízením psa? 

1. Špatný výběr psa

Před pořízením psa musíte mít vše rozmyšlené a rozhodně by se nemělo jednat o impulsivní rozhodnutí. Je důležité si uvědomit, k jakému účelu psa chcete. Bude to parťák na cestování? Chcete s ním provozovat psí sporty nebo to bude rodinný přítel do domácnosti s dětmi? Zvažte svoje dosavadní zkušenosti se psy. Jiný přístup vyžadují psi z útulku a odlišné potřeby mají štěňata. Plemeno vybírejte také podle svých bytových a časových možností.

2. Pes vyžaduje pravidelné finanční výdaje 

Uvědomte si, že pes nestojí jen počáteční výdaj za jeho pořízení. 

 • Krmení. Zvolit musíte takové, aby vyhovovalo všem nutričním požadavkům vašeho psa. Výběrem správného krmiva docílíte zdravého a spokojeného života. Stravu musíte přizpůsobit jednotlivým životním fázím psa. Jiné složení krmiva potřebuje štěně a jiné zase senior. Do krmné dávky nezapomeňte započítat ani kvalitní pamlsky, které využijte při výchově a výcviku. 
 • Veterinář. Pořídíte-li si štěně, první měsíce budete pravidelně navštěvovat veterináře kvůli očkování a odčervení. Obstarat musíte také sezoně přípravky proti blechám a klíšťatům. S veterinářem a chovatelskými potřebami pro psy vybavíte psí lékárničku pro případnou první pomoc a pravidelnou péči. 
 • Prostředky k pravidelné péči. Tady se připravte na výdaje za kvalitní šampon či mýdlo, kleště na drápky, čistič uší, hřebeny nebo kartáče. V případě, že si pořídíte dlouhosrsté plemeno, plemeno s neobvyklou srstí nebo naháče, musíte počítat i s výdaji za salon, který vám pomůže udržovat srst zdravou. O tom, jak správně pečovat o psí srst jsme psali v článku zde. 
 • Ostatní vybavení. Psi potřebují vlastní místo k odpočinku, pořídit byste tak měli kvalitní pelech pro psy. Dalšími nezbytnostmi jsou misky pro psy na jídlo i vodu, obojek a vodítko a nezapomeňte ani na hračky pro psy, které pomůžou vašemu chlupáčkovi zahnat nudu a vybít přebytečnou energii. Hračky pro psy také fungují jako skvělá motivace při výcviku.

Polštáře pro psy NUFNUF

3. Říje, nechtěná štěňata

Po úspěšném zvládnutí štěněčího období nastává fáze puberty a dospívání. Pro psy znamená toto období spousty změn v režimu, psychické zralosti a jiných. U fen očekáváme první říji, lidově „hárání“, které může fenu zneklidnit a narušit tím výcvik. Jiné feny zase hárání perfektně maskují, takže majitel nemusí nic poznat. Příznaky:

 • Začátek říje je znatelný díky zvětšení vulvy
 • Následně se objeví výtok, který se mění od krví zabarvený až po čirý, světlý. Pozor, některé feny se samy dokonale čistí a výtok nemusíte vůbec zaznamenat
 • Může nastat změna v chování. Fena je neklidná a nesoustředěná. Může být extrémně mazlivá nebo naopak nesnese doteky a manipulaci.

V tomto období by měl majitel zajistit ochranu před nechtěným nakrytím. Při venčení mějte fenu bez výjimek zajištěnou na vodítku pro psy a zamezte útěku z vašeho pozemku. Co dělat v případě ztráty psa se můžete dočíst zde. Nechtěné nakrytí a následná březost a porod, představují pro fenu obrovskou fyzickou i psychickou zátěž. Štěňata z takového krytí většinou končí v útulcích nebo mívají predispozice k dědičným chorobám a jiným onemocněním. Období po prvním hárání je tedy nejvhodnější ke konzultaci kastrace s vaším veterinářem.

4. Špatné nastavení hranic

Pokud s chovem psů začínáte, nemusíte úplně dobře odhadnout míru hranic, co si pes může dovolit a co už ne. Někteří majitelé při pohledu na roztomilé štěňátko, mají tendence vše odpouštět a povolit. Jiní majitelé ze strachu z neposlušného psa zase volí příliš přísnou výchovu za použití fyzických trestů. Obojí přístup je špatně a je potřeba najít rovnováhu mezi přísností a rozmazlováním. Mějte proto na paměti, že: 

 • Každý pes od čivavy až po vlkodava se naučí základní chování, pokud k tomu má pevné a srozumitelné vedení a pozitivní motivaci. 
 • Ujasněte si, co po vašem psovi chcete a co ne a zvolte k tomu jeden srozumitelný povel. Každý úspěch odměňte výraznou pochvalou, pamlskem nebo oblíbenou hračkou pro psy.
 • Psy navykejte na manipulaci. Bez problému by si měli nechat sahat na tlapy, tlamu, uši.
 • Praktické rady si můžete přečíst v článku „Základní výcvik štěněte“ nebo „Socializujeme štěně“

5. Žebrání u stolu a překrmování

Respektování přednosti u jídla patří k základům chování ve smečce. Nepodléhejte smutným psím očím, psa pošlete na své místo, kterým bývá pelech pro psy, a buďte důslední. Vytvořte mu jeho koutek na krmení, kam umístíte misky pro psy a zaveďte pravidelný režim v podávání jídla. Není nic úmornějšího než žebrající pes u stolu a věřte, že takový zlozvyk se jen velmi špatně odnaučuje.

Další velkou chybou bývá přílišné překrmování, které vede k obezitě, potížím s kardiovaskulárním systémem a potížemi s klouby a celou pohybovou soustavou. Dodržujte dávkování na obale, zvyšujte dávkování v případě velkých poybových aktivit. Krmivo vyberte podle jednotlivých životních fází.