Péče o srst - Jak často koupat a česat?

Srst psa je bezpochyby jedna z prvních věcí, kterých si na zvířeti všimneme. Různé typy srsti často definují konkrétní plemeno, celkový vzhled nám zase hodně napoví o zdravotní kondici zvířete. Srst chrání psa před nepříznivými vlivy okolního prostředí. Délka, hustota, struktura a barva jsou faktory, které víceméně nemůžeme ovlivnit, protože jsou dány geneticky. Srst psa bez ohledu na plemeno má základní stavbu srsti savců, tedy je tvořena jednotlivými chlupy, které vyrůstají z kůže a dělíme je na: 

  • Pesíky – silnější krycí chlupy
  • Podsadu – jemnější kratší chlupy

Co můžeme ovlivnit svoji péčí je celková kvalita a lesk a nepomůže nám k tomu nejdražší šampon, ale především strava. Kvalitní a lesklou srst můžeme zajistit stravou bohatou na bílkoviny, mastné kyseliny, vitaminy A a E, minerály. Bez nich je srst matná, suchá a lámavá se sklony k alopecii, tedy k vypadávání a řídnutí. Kůže je pak více náchylná k častějším zánětům a má zhoršenou funkci hojit rány. Bez kvalitní stravy nás veškerá další péče vyjde vniveč a ani ten nejkvalitnější šampon srst nezachrání.   

Jak tedy pečovat o srst. Jak často koupat a česat?

Koupání

Podle typu plemene a typu srsti volíme intenzitu koupání. Pokud náš pes miluje vodu, v letních měsících se bude sám od sebe koupat venku v přírodě. Tam necháváme zcela na psovi jestli se bude chtít namočit či ne. Co si ale musíme naplánovat, je koupání za pomocí šamponů. Časté použití šamponů narušuje přirozený mastný film srsti a kůže. Chováte-li psa v bytě je doporučeno po vycházce umýt pouze tlapky, případně břicho a použít k tomu jen čistou vodu nebo navlhčený ručník. Pokud je to nezbytné, doporučujeme k intenzivnímu mytí využít přírodní mýdla a šampony.

  • Koupání celého těla za pomoci šamponů si naplánujeme, tak, aby pes stihl uschnout v suchu a teple. Předejdeme tím tak možnosti prochladnutí psa a zdravotním potížím typu zánět močových cest nebo nastydnutí a zablokování zad. Teplotu vody volíme podobně jako třeba u koupání malých dětí. Zajistíme, aby voda nenatekla do uší. U šamponu se řídíme pokyny na obalu. Některé šampony se ředí s vodou a některé používají napřímo. Šampon vždy důkladně vymyjeme. Srst psa poté vysušíme ručníkem a necháme volně  doschnout. Vyvarujeme se použití fénů, abychom nespálili kůži, případně si můžeme pořídit vysoušeč přímo pro psy určený. 
    • Chystáme-li se v sezoně použít antiparazitární přípravky, musíme jejich použití naplánovat nejméně 2 dny po celkové koupeli psa. Ať už se jedná o obojky nebo spot-ony, fungují pouze na kůži s přirozeným ochranným filmem, tedy na kůži neošetřené šamponem. 

 

Koupání není nutné opakovat často, není-li to potřeba kvůli velkému znečištění. U psů s krátkou srstí si vystačíme s intenzitou 1x za půl roku. Dlouhosrstá plemena je doporučeno koupat častěji, můžeme k tomu využít služeb psího salonu, opakování 1x za měsíc bude dostačující. 

Přípravků k mytí psů najdeme na trhu nepřeberné množství. Trendem poslední doby je zvolit přípravek co nejšetrnější, nejlépe s přírodním složením bez parabenů, silikonů a sulfátů. Pomoci nám může i suchý šampon pro psy, či tuhé přírodní mýdlo, které navíc respektuje životní prostředí, protože nemá zbytečný obal.

Polštáře pro psy NUFNUF

Česání

Intenzitu česání opět volíme podle typu srsti. 

  • Krátkosrstá plemena je potřeba česat jednou do týdne.
    • Použijeme k tomu jednoduchý měkký kartáč nebo speciální rukavici. Pravidelným vyčesáváním podporujeme prokrvení kůže, odstraníme odumřelé kožní buňky a vypadlé chlupy. 
  • Dlouhosrstá plemena vyčesáváme denně.
    • Použijeme jednořadý hřeben s dlouhými zuby a v období línání sáhneme po vyčesávacím hrable či furminátoru. K usnadnění rozčesávání lze zakoupit i rozčesávácí sprej, seženete v chovatelských potřebách.
  • Hrubosrstá plemena nevyčesáváme ale trimujeme.
    • Trimování provádíme prsty, jedná se o bezbolestné vytrhávání odumřelých chlupů, které u tohoto typu srsti sami od sebe nevypadávají. Srst kterou netrimujeme má tendenci plstnatět. Hrubosrstá plemena nikdy nestříháme ani neholíme strojkem. Dorůstající chlupy by ztratily svoji hrubou strukturu, pesíky by se staly slabé a jemné a podsada by postupně zmizela.
  • Kudrnatá srst se kartáčuje. Zajímavé je, že plemena s tímto typem srsti skoro vůbec nelínají, odumřelé chlupy se zachytávají v srsti a odstraníme je pravidelným kartáčováním alespoň jednou do týdne.
    • Psi s kudrnatou srstí vyžadují i pravidelné stříhání, které ale nejlépe zajistí psí salony. Není vhodné srst holit. Tento tip srsti nemá podsadu a lehce pak dochází k prochladnutí zvířete nebo popálení od slunce.
  • Bezsrstá plemena vyžadují speciální péči.
    • Koupání u nich provádíme pravidelně jednou měsíčně za použití šetrné psí kosmetiky. Denně je můžeme utírat navlhčeným ručníkem a denně je musíme mazat hydratačními krémy. Ve slunečném období je nutné natírat krémy s UV ochranou. V zimě a v chladnějším období se neobejdou bez oblečků z funkčních materiálů.