Jak na čištění zubů u psa kartáčkem?

Navykněte psa

Než se do toho pustíte, navykněte psa na kontakt ruky s čumákem a tlamou. U čištění musí pes držet a být v klidu. Zkoušejte se mu jen tak dívat do tlamy a vždy, když bude poslušný, odměňte ho pamlskem a pochvalte ho.

Používejte správné prostředky

Na čištění používejte jen speciální psí zubní pastu nebo kokosový olej. Kartáček můžete zakoupit také psí, bohatě si ale vystačíte s extra jemným dětským. Když už všechno máte, přichází na řadu samotné čištění.

Navlhčete kartáček (zejména pokud je nový) a zapracujte do něj zubní pastu. Vyhnete se tomu, že vám “proužek” pasty vytlačený na kartáček pes sní, dostane se jen do jedné části tlamy, spadne na zem nebo psovi na čumák. V ideálním případě ji pes ještě stihne roznést po celém bytě. :-)

Postupujte velmi opatrně

Pootevřete psovi tlamu a začněte mu jemnými pohyby z boku čistit zadní zuby. Pro některé psy jsou přední zuby citlivější, ponechte si je tedy nakonec. Po celou dobu na psa mluvte milým a přátelským tónem.

Pokud je pejsek divoký, můžete čištění zubů provádět i na více etap, nezapomeňte však vždy psa odměnit. Uvidíte, že postupem času si navykne a čištění vám brzo půjde raz dva.

A jak často čistit psovi chrup?

Toť otázka! :-) Frekvence čištění psích zubů je poměrně individuální. Záleží na stravě a její pestrosti. Ale čím častěji, tím lépe. Předejde tak zubnímu kameni, zápachu z tlamy a dalším nepříjemnostem. Na druhou stranu nic se nemá přehánět. Alespoň 1x týdně byste však mrknout na zoubky svému parťákovi měli.