6 tipů jak začít s dog agility

1. ZAČNĚTE POMALU A VYDRŽTE

Někteří psi si osvojí agility docela rychle, některým to trvá déle, každopádně to zabere trochu času a trpělivosti zvládnout tento sport.Dávejte pozor na svého psa, když je unavený, netrpělivý nebo pokud se zdá, že má špatný den, trénink zkraťte. 

Na začátku sbírejte úspěchy: vyberte si jeden nebo dva snadné úkoly a cvičte je, abyste vy i váš pes získali sebevědomí. Pak přejděte k těžším překážkám a vždy se vraťte k těm, které znáte nejlépe.

2. VYBERTE SI PŘÍKAZY

Jak slovní povely, tak signály rukou se v agility používají k vedení psa přes překážky v požadovaném pořadí. Psi si dokážou vytvořit poměrně dobrou slovní zásobu a používání signálů rukou usnadňuje učení a zapamatování.

Když vybíráte povely, které chcete se svým psem používat, vybírejte povely, které jsou krátké, navzájem se liší a jsou pro vás přirozenéStále nejdůležitějším bodem je konzistence, prakticky jakákoliv sada slov nebo zvuků může být použita v agility, pokud jsou používány konzistentně. Proto si možná příkazy zapište.

3. KRÁTKÝ, ALE PRAVIDELNÝ TRÉNINK

Stejně jako u každého jiného koníčka, pravidelný trénink přináší nejrychlejší a nejlepší výsledky. Pravidelný trénink je mnohem snazší a levnější, pokud si sami vyrobíte nějaké překážky (přečtěte si naše nápady a návody zde!). Trénink nemusí nebo by neměl trvat hodiny a hodiny, 15 minutové zahřátí a dalších 15 minut strávených tréninkem bohatě stačí! Zahřátí chůzí předchází zraněním a spálí energii, která může trénink znepříjemnit.

4. NEJPRVE PŘESNOST POTOM RYCHLOST

Přesnost a rychlost jsou věci, které rozhodčí hodnotí, když soutěžíte v agility. V první řadě byste měli být vždy schopni držet krok se svým psem, protože vysoká rychlost bude mnohem náročnější na dávání přesných povelů. Zdolávání překážek vysokou rychlostí bez důkladného procvičování také značně zvyšuje riziko zranění vás i vašeho psa.

Jakmile jste si oba jisti překážkami, přibližujete se k nim z jakéhokoli úhlu a je ten správný čas zapracovat na rychlosti.

5. PŘIPRAVTE SE NA TRÉNINKY A ZÁVODY

Zdravý, motivovaný a zároveň klidný pes je ideální pro závody v agility. Jak můžete vašeho psa připravit na závody? Je toho hodně, co pro něj můžete udělat.

  • Základní výcvik a socializace (s ostatními psy a lidmi)
  • Najděte způsob, jak svého psa motivovat, ať pamlsky nebo hračkami.  Zvažte, zda je váš pes v určitou denní dobu více motivovaný a vnímavější. Poté začněte cvičit.
  • Uklidněte svého psa procházkou nebo podáním jídla. Pokud je příliš motivovaný a má příliš mnoho energie, může to být na škodu. Někteří psi podávají lepší výkon, pokud mají trochu hlad.

Než začnete soutěžit, cvičte v různých prostředích s různými rozptýleními. Připravte psa na vše!

6. UDRŽTE TO LEHKÉ A ZÁBAVNÉ

Vždy mějte na paměti, proč jste s agility začali.  Možná proto, abyste se pobavili a spojili se se svým štěnětem nebo si společně zacvičili. Pokud si všimnete, že jste vy nebo váš pes ve stresu nebo frustrovaní, dejte si pauzu na 5 minut nebo na týden. Požádejte o pomoc (přátelé z agility), udělejte to, co musíte udělat, aby byl trénink lehký a zábavný!