8 tipů jak si vyrobit agility překážky pro psy

Agility je skvělé cvičení pro psy i pro vás! Je snadné se nechat strhnout a nadchnout malými ale trvalými úspěchy, které tento koníček nabízí. Ale začít trénovat agility se může zdát z kraje drahé a složité. Nemusí to tak být!

Zde je osm nápadů na agility, které si můžete snadno vyrobit sami (DYI). Připravte si překážky a můžete začít trénovat u vás na zahradě, v parku nebo dokonce v obývacím pokoji. :-)

1. PAUZOVACÍ STŮL

Nejjednodušší DYI agility překážkou je pauzovací stůl. K tomuto účelu se skvěle hodí starý konferenční stolek nebo dřevěná paleta. Obojí lze sehnat z druhé ruky (např. na charitativních bleších trzích) za nulové nebo malé peníze. Stabilita je jediným nezbytným požadavkem pro pauzovací stůl.

2. SLALOMOVÉ TYČE

Vytvořte si vlastní slalom mezi tyčemi. Připravte si slalom z tenkých plastových trubek nebo lyžařských hůlek. Zapíchněte 5 až 15 tyčí do země v rozmezí 20 až 100 centimetrů (8 až 40 palců) v závislosti na velikosti psa.

3. "KRUH"

Kroužení okolo předmětů není součástí oficiálního tréninku agility, ale je to snadný způsob, jak začít trénovat komunikaci mezi vámi a psem. Začněte kroužením kolem stromu, světelného sloupu nebo popelnice. Psi se často naučí "kroužit", když jsou na vodítku a chodí ze špatné strany překážky. Zatímco je požádáte, aby kroužily, jemně zatáhněte správným směrem.

4. SKOKOVÉ PŘEKÁŽKY

Skoky lze snadno cvičit v přírodě, ale u agility se potřebujete dostat k překážkám, které mají prostor mezi zemí a překážkou, což může být pro některé psy trochu složité. Tvárnice jsou pro tento účel vhodné, protože jsou dostatečně těžké, aby vytvořily stabilní skokovou překážku. Naopak přeskakovat by se mělo něco lehkého, co může pejsek shodit a nezpůsobilo mu to zranění. Použijte např. dřevo, lano nebo tenkou plastovou trubku.

5. RAMPA - DOGWALK

Procházky jsou zábavné, ale klíčem k bezpečnému tréninku je stabilita. Můžete mít vlastní lavičku na zahradě nebo ji můžete použít v nejbližším parku. Pokud máte vlastní, nezapomeňte aby byla dostatečně stabilní a pro vašeho psa bezpečná. Jak jednoduché!

6. TUNEL

Tunely pro psí agility mohou být velmi drahé, ale dětské hrací tunely odvedou svou práci za zlomek ceny. Jsou lehčí a mohou se pohybovat, když jimi pes proběhne. Proto doporučujeme tunely přišpendlit k zemi pomocí provázků nebo kolíků od stanu.

7. PROSKOČENÍ PNEUMATIKY

Tato překážka vyžaduje trochu více práce, ale může fungovat i jako houpačka pro děti. Stačí použít starou pneumatiku na kolo nebo auto a zavěsit ji pomocí dvou lan na pevnou větev stromu. Ujistěte se, že je pneumatika dostatečně velká, aby ji váš pes bezpečně proskočil. Možná byste se měli ujistit, že se pneumatika nepohybuje. Případně pomocí dvou dalších lan ji připevněných do země, nebo pneumatiku pouze držte, aby se nepohnula.

8. BALANČNÍ PŘEKÁŽKY - TEETER BOARDS

Poslední ale nejzábavnější ze všech překážek -  teeter board. Pomocí dvou šroubů připevněte dlouhý a široký kus dřeva ke kusu vysoké instalatérské plastové trubky. Umístěte trubku přímo do středu desky, vyvrtejte do ní dva otvory, každým otvorem prostrčte šroub a utáhněte. Aby nedošlo k uklouznutí, přilepte na dřevo kus koberce nebo natřete protiskluzovým nátěrem.

Podívejte se na našeho průvodce tréninkem agility pro začátečníky zde.

Pak už nezbývá nic jiného než... připravit, jít a užít si to! A nezapomeňte sebou vzít dobré pamlsky pro psy! :-)