B.A.R.F. | Nejčastější chyby při barfování

O tom, že je B.A.R.F.  nejpřirozenější způsob krmení psa už jste se mohli dočíst v článku zde. Nyní se více podíváme na to, jaké škody se dají napáchat při nesprávném krmení touto metodou. Dočtete se o nejčastějších chybách, které by vás na začátku nemuseli hned napadnout a pomůžeme vám se jich vyvarovat.

Samotné maso nestačí

Na první pohled může B.A.R.F. působit jako miska plná masa, rozhodně to ale nestačí. Aby mohl organismus psa dobře fungovat, potřebuje různé vitaminy a minerály, které samotným masem nezajistíte. Krmná dávka BARF by měla obsahovat jak čistou svalovinu, tak i kosti, chrupavky a vnitřnosti. K tomu je zvykem přidat ovoce a zeleninu tak, aby tato složka obsahovala 30% krmné dávky.

Ovoce a zelenina jsou zdrojem důležité vlákniny, která zajistí správnou peristaltiku střev a také obsahuje důležité vitaminy. Kosti v krmné dávce zajistí správný poměr vápníku a fosforu.

Pozor na vařené kosti

Kosti by měly v krmné dávce tvořit 20 až 30 %. Nikdy nekrmte psa tepelně zpracovanými kostmi! Kosti od nedělní pečené kachny tedy nepřipadají v úvahu. Vařené, pečené nebo jinak tepelně upravené kosti mohou být pro mazlíčka nebezpečné. Teplem se mění jejich struktura, kost zkřehne a při zlomení se tříští na ostré úlomky, které se velmi rádi zapichují do stěny střev či žaludku a způsobí jejich protržení.

Při barfování krmte psa kostmi obalenými masem či holé kosti přidané k masu kvůli bezproblémovému trávení. Přítomnost masa aktivuje trávicí enzymy.

Pala prirodni pamlsky pro psy

 Skladování a mražení

Kyseliny v žaludku psa mají jiné pH než člověk, a proto pes snese větší bakteriologickou zátěž z pozřené potravy. Psi krmení BARF mají dokonce specifickou skladbu žaludečních šťáv, které účinně pomáhají s trávením. Přesto není pes odolný proti všem nemocem a patogenům. A proto je základem B.A.R.F. správné přemražení, rozmražení a skladování surovin.

  1. Přemražení surovin. Mělo by pro vás být automatické po každém nákupu nové várky masa a vnitřností. Správné mražení by mělo probíhat v teplotě mezi -18°C až -20 °C minimálně po dobu 48 h.
  2. Rozmražení. Při plánování jednotlivých porcí počítejte i s dobou, která je nutná na rozmražení. Porce vyndejte do lednice a nechejte povolit tam. Prudké rozmrazení horkou vodou nebo vystavení nadměrnému teplu není vůbec vhodné. V případě nouze můžete použít funkci rozmrazování, kterou mají kuchyňské trouby nebo mikrovlnné trouby. Když je dávka rozmrazená, nechejte ji volně na kuchyňské lince až bude mít pokojovou teplotu. Nikdy nedávejte psovi studenou nebo dokonce ledovou potravu přímo z lednice. Mohli byste mu způsobit nepěkný zánět žaludku. Rozmrazené maso už nikdy znovu nemrazte.
  3. Skladování. Ostatní doplňky krmné dávky (ovoce a zelenina), skladujte stejně jako pro lidskou spotřebu. Nahnilé nebo zkažené kusy psovi nedávejte. Zeleninu a ovoce pro velká plemena nebo větší smečku se vyplatí rovnou nastrouhat či nakrájet a uchovat v chladu nebo rovnou zamrazit v jednotlivých dávkách společně s masem.

Míchání granulí a B.A.R.F.

Granule vyžadují trochu jiný mechanismus trávení než syrová strava, a proto by se nikdy neměli míchat dohromady. Svému psovi tak můžete způsobit nepěkné trávící obtíže. Pokud uvažujete o granulích společně se syrovou stravou například z důvodu dovolené se psem nebo výletu, doporučujeme spíše následující alternativy:

  1. Jenom granule. Na dovolené či výletě budete krmit čistě jen kvalitními granulemi, například těmi, na které byl váš pes zvyklý před přechodem na B.A.R.F. Pokud před tím žádné neměl musíte je na něj zvyknout dostatečně dlouho před plánovanou dovolenou a to tak, že vynecháte BARF a podáváte pouze granule. Nebo granulemi nahradíte jednu denní krmnou dávku.
  2. Sušený BARF. Na cestách ho smícháte s vodou dle návodu a vznikne vám kompletní vyvážená krmná dávka. Lehké balení vám nezabere moc místa a vy budete mít jistotu, že váš čtyřnohý kamarád nestrádá. Navíc ho můžete nesmíchaný s vodou používat i jako pamlsky nebo přidat ke granulím či konzervovanému krmivu, které se na cesty hodí jako další alternativa k BARFu.

Pamlsky se také počítají

Granuláři i barfaři často zapomínají, že i sušené dobroty a pamlsky se počítají do celkové váhy krmné dávky. Pokud zvolíte tučnější maso a k tomu štědrou porci pamlsků, může váš parťák snadno začít přibírat na váze. Nezapomínejte denní krmnou dávku snížit o váhu rozdaných pamlsků.