Psí zdravotní diety

Bambusové misky pro psy NUFNUF

Klíčem ke spokojenému a zdravému psovi, je především správná a vyvážená strava. V dnešní době se každý majitel může zodpovědně rozhodnout, čím bude svého čtyřnohého kamaráda krmit. Zda zvolí klasické granule či B.A.R.F. a také jakou skladbu surovin bude miska pro psa obsahovat. Život ale někdy přinese situace, kdy je potřeba navštívit veterináře a řešit zdravotní problém. Léčbu některých onemocnění je potřeba podpořit i správně nastavenou dietou nebo přechodem na speciální zdravotní krmivo. Jaké druhy zdravotních diet můžeme na trhu s chovatelskými potřebami naleznout a k čemu přesně slouží? U kterých druhů onemocnění se speciální diety nejčastěji nastavují?

Co je zdravotní dieta?

Klinické diety jsou promyšlené ucelené řady produktů speciální výživy. Jsou používány pro nutriční terapii klinicky se manifestujících onemocnění. Na krmiva pro zvířecí pacienty jsou kladeny zvláštní nároky. Vhodně zvolená veterinární dieta je nejenom vyváženou výživou, ale také zlepšuje zdravotní stav vašeho chlupáče.

Často se díky veterinární dietě sníží potřeba léčiv a v některých závažných případech se výrazně prodlouží život zvířete. Je prokázáno, že nemocní psi krmení veterinární dietou vykazují výrazně méně klinických příznaků a přežívají dvakrát déle než psi krmení běžnou stravou.  Pokud vám tedy veterinární lékař doporučí toto krmivo, je to opravdu často to nejlepší, co můžete pro svého miláčka v případě některých chorob udělat.

 

Nejčastější případy pro speciální krmení

  • Průjem a zažívací obtíže. Krmivo je jedinečně formulováno tak, aby prospívalo psům s postižením trávicího traktu, jakými jsou zvracení, regurgitace, flatulence, dilatace žaludku a volvulus, průjem, konstipace a pankreatitis. Prospívají zvířatům s akutním i chronickým onemocněním a nedráždivá receptura diety dokonce pomáhá psům při epizodách akutního zvracení. Takové krmivo má vysokou stravitelnost, čímž zajišťuje dostupnost živin a napomáhá rekonvalescenci trávícího traktu. Zároveň má snížený obsah tuků, což zabraňuje dlouhému setrvávání potravy v žaludku a tím redukuje riziko zvracení.
  • Podpora kloubů. Degenerativní onemocnění kloubů, osteoartrirtis (OA), se v současnosti stává problémem ovlivňujícím kvalitu života zvířat i jejich majitelů. Navíc bylo zjištěno, že postižené klouby jsou hlavní příčinou chronické bolestivosti u psů. Krmivo určené pro podporu kloubů zlepšuje pohyblivost psů především při vstávání z klidu, chůzi po schodech, skákání, hra s hračkou, běh. Obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, které redukují zánět, a tím zmírňují bolestivost kloubů. EPA kyselinu, která chrání chrupavky specifickým způsobem a L-karnitin ulehčující přeměnu tuků na energii, čímž předchází vzniku nadváhy a udržuje podíl svaloviny. Tím snižuje zatížení kloubů a zajišťuje jejich stabilitu. 
  • Onemocnění ledvin. K onemocnění ledvin může přispívat mnoho faktorů, jako jsou infekce, změny v důsledku stárnutí, toxiny nebo plemenná predispozice. Tyto faktory mohou zhoršit činnost ledvin při odstraňování odpadních produktů z těla. Příznaky onemocnění ledvin často zůstávají neodhaleny až do doby, kdy jsou více než dvě třetiny ledvinových funkcí ztraceny, mnoho psů trpí subklinickým (skrytým) onemocněním ledvin. Ledvinová dieta musí mít snížený obsah bílkovin, za to jsou ale ve vysoké kvalitě. Pomáhají redukovat množství odpadních dusíkatých produktů v krvi a tím kontrolují klinické příznaky selhání ledvin.
  • Potravní alergie a intolerance. Potravinové alergie u psů bývají jedním z největších strašáků majitelů chlupáčů. Mohou být stejně jako lidé alergičtí na celou řadu věcí jak z prostředí, tak i z krmiva. Veterinární dieta určená na tyto potíže se používá při diagnostice a eliminačních testech. Jak takový test probíhá jsme psali v článku „5 nejčastějších potravinových alergií u psů a koček“. Tyto diety obsahují jeden zdroj živočišné bílkoviny, čímž se minimalizuje riziko alergické reakce. Mají vysokou stravitelnost a zajišťují tak dostupnost živin.

Vývoj krmení pro psy jde neustále kupředu a nejinak je tomu i u veterinárních diet. Mimo výše zmiňované tak můžeme na trhu naleznout diety určené pro: kardiaky, psi s nádorovým onemocněním, s onemocněním jater, seniory (krmivo cíleně podporuje činnost mozku), psi s opětovnými potížemi s močovou soustavou, speciální krmivo určené ke snížení hmotnosti či speciální dieta redukující tvorbu plaku, zubního kamene a zánětu dásní.

Jak zdravotní dietu používat

  • Chcete pro svého parťáka to nejlepší a jistě víte, co by pejskovi pomohlo. Podávání veterinárních diet je však na uvážení vašeho veterinárního lékaře. Nikdy ji psovi „neordinujte“ sami.
  • Pokud pejska trápí chronické obtíže a nemoci, je nutné dietu podávat dlouhodobě až trvale. Receptura krmiv je uzpůsobena přímo pro daný problém a její podávání zlepšuje zdravotní stav a prodlužuje život vašeho psa. Pokud se mu ulevilo nebo se dokonce uzdravil, přechod na jiné krmivo konzultujte s veterinářem a nikdy ho neprovádějte bez jeho souhlasu.
  • Pokud máte více zvířat v jedné domácnosti, která jsou dokonce zvyklá jíst stejné krmivo z jedné misky, doporučujeme tomuto zabránit oběma směry. Zvířecí pacient má své krmení a zdraví jedinci zase to své. I když to může být na začátku problematické, jistě si chlupáči na nový režim zvyknou.