Proč kočka čůrá na postel? | nejen psychické problémy

Kočky jsou velmi svéhlavá a vrtošivá zvířata. Jsou to svobodné duše a ne nadarmo se říká, že žijete u své kočky na místo, aby ona žila u vás. Řešení jejich potíží, ať už zdravotních či psychických bývá velmi často detektivní práce. Jedním z častých problémů bývá vykonávání potřeby mimo kočičí toaletu. Jaké důvody vedou tak čistotné zvíře jakým je právě kočka, močit do vlastního pelíšku nebo do vaší postele? Existují zdravotní potíže s tím spojené, a jaké jiné kočičí vrtochy musíte řešit? 

Jak postupovat při zjištění problému?

  • Návštěva veterináře. I když kočka jinak vypadá naprosto zdravá, vždy je nutné navštívit veterináře, který vyloučí onemocnění močového aparátu. Nemoc, je jedním z hlavních důvodů, proč kočka vykoná potřebu mimo svůj záchod. Připravte si s sebou vzorek moči, který veterinář vyšetří a vyloučí tak zánět a přítomnost močových kamenů. Z odběru krve a vyšetření ultrasonografem pak lze zjistit závažné onemocnění ledvin. Pokud veterinář vyloučí zdravotní potíže, musíte hledat příčinu jinde.
  • Dostatečný počet kočičích toalet. U koček platí pravidlo, že máte jeden záchůdek na kočku a jeden rezervní. Čím více koček chováte, tím více toalet musíte pořídit. A i když vám dosud kočka tolerovala jen jeden záchůdek, zvýšená nepohoda nebo stres mohou vést právě k tomu, že si bude močením mimo toaletu vynucovat záchodek další.
  • Přemisťování toalet a změna steliva. Pokud kočka vykoná potřebu mimo záchodek, je pro mnoho majitelů logické přemístit původní záchod na místo nehody. Opak je ale pravdou, záchodek nepřemisťujte, ale pořiďte další. Často také neměňte značku a druh steliva. Pokud kočka začala močit mimo toaletu právě po změně steliva, vraťte se k tomu původnímu.
  • Špatné čištění toalety. Při řešení tohoto problému se budete muset i zamyslet nad tím, jak často kočičí záchod čistíte. Každý den musíte záchodek uklidit a minimálně jednou týdně kompletně vyměnit stelivo a toaletu umýt a dezinfikovat.
  • Kočku netrestejte. U koček nemají tresty a hrubé zacházení žádný smysl. Ještě více je tím podpoříte v jejich nepohodlí a stresu a problém se ještě více zhorší.

Pelíšky pro kočky NUFNUF

Co dalšího způsobuje kočkám stres

Dalšími důvody proč kočky vykonávají potřebu mimo toaletu, mohou být zdánlivé banality, jako je například náhlá změna krmiva nebo nedostatek místa k odpočinku. O tom jak vybrat pelíšek pro kočku jsme psali v článku zde. Dozvíte se tam o správném umístění pelíšků ke kočičí spokojenosti, i jaký druh zvolit podle povahy vaší kočky. 

Někdy vás kočky mohou počůráním vaší postele potrestat i z důvodu nedostatečné pozornosti nebo nudy. Toto lze vyřešit pohodlně pomocí:

  • Pořízení nových hraček pro kočky a společná hra. V případě vaší nepřítomnosti lze hračky umístit chytře tak, aby si kočka mohla hrát sama. Například závěsná hračka pro kočky je pro tento případ ideální.
  • Pořízení škrabadla. Škrabadlo je nutnost v každé kočičí domácnosti. Nejenže ochrání váš nábytek před poškrábáním, ale kočkám pomáhá i s péčí o srst a drápky. Také kočku zabaví a pomáhá uvolňovat nahromaděný stres, což je při řešení problému s močením mimo toaletu pozitivní bod. 

Pokud i přes veškerou vaši snahu problém přetrvává, není na škodu pozvat si domů odborníka na kočičí chování. Takový odborník je schopný během návštěvy u vás odpozorovat i drobné chyby, ať už v kočičí výbavě či vašem vzájemném vztahu.