Jak vybrat pelíšek pro kočku?

Kočka je tvor velmi svéhlavý a také vybíravý. Umí okázale ohrnovat čenich nad krmivem, nespokojená může být i kvůli nevhodně zvolenému druhu záchodku a stejně tak bude vybírat i místo na spaní. Jak tedy vybrat správný pelíšek pro kočky? Existují nějaké fígle jak kočku přimět pelech přijmout?

Volba vhodného místa

Vaše obydlí se teď stalo kočičím teritoriem, které považuje za své království, kde prospí v průměru až 16 hodin denně. Velký úspěch budete pravděpodobně mít, pokud pelíšek pro kočku umístíte někam, kde bude mít rozhled. 

Široké parapety, topení, skříňky, horní police a jiná podobná místa jsou pro kočky ideální. Naopak jim vadí frekventovaná a chladnější místa jako jsou chodby. A i přesto, že si kočky umí s přehledem ustlat třeba ve dřezu nebo šuplíku, potřebují klidné místo, které bude jen jejich. Pelíšky pro kočky znamenají bezpečí, kam se ukrýt před návštěvou, jiným domácím mazlíčkem nebo třeba před dětmi.

Pelíšky pro kočky NUFNUF

Druh pelechu

Pelíšky pro kočky najdeme na trhu v různém provedení. Při vybírání musíme naše zvířátko znát. Pozorujeme jeho zvyky, uvědomíme si jakou má naše kočka povahu. Jestli je spíše bázlivá a plachá nebo naopak společenská a hravá.

Mezi nejvíce oblíbené pelíšky pro kočky se řadí:

  • Domečky, které jsou vhodné jako útočiště pro plašší kočky. Jsou kryté ze všech stran a jejich vchod slouží jako kukaň k pozorování. Volte ty, které jsou vyrobeny z měkké a teplé látky. Plasty a tvrdé materiály se kočkám spíše nelíbí.
  • Deky a polštáře se zase hodí k umístění na okenní parapet nebo na gauč, pokud si ho vaše kočka oblíbila. Radost ji uděláte třeba dekou z umělé kůže, která je heboučká a hypoalergenní. Jejího použití se tak nemusí bát, ani majitelé, jejichž kočka trpí na nějaké kožní potíže. 
  • Kulaté pelechy se s níženou přední stranou budou ideální pro kočky, které mají rády těsné prostory a rádi spí v klubíčku.

Přijmutí pelechu

S pelíšky pro kočky může být někdy potíž. Ať vyberete sebelepší, kočce se nemusí líbit. S tréninkem vám může pomoci šanta kočičí, bylinka, která má na kočičí psychiku blahodárný vliv. Tam kde je šanta, tam se kočkám líbí. Má pro ně uklidňující účinky. Pelíšky pro kočky můžete postříkat sprejem s obsahem šanty nebo do nich umístit kousek čerstvé bylinky. Použít také můžete oblíbenou hračku, kterou do pelíšku umístíme, opět může být postříkaná šantou.

Pokud i přes veškeré naše snahy kočka pelech odmítá, je podstatné se ještě jednou zamyslet nad jeho umístěním. Pelíšky pro kočky by se nikdy neměly umisťovat v blízkosti kočičího záchůdku nebo misky s krmením. Kočky mají rádi tyto zóny striktně oddělené.