Jak často venčit psa?

Jak často by se měl pes venčit je otázka většiny majitelů. Venčení je nezbytné nejen k uspokojení fyziologických potřeb, ale i z hlediska psychického stavu psa. Kdy tedy popadnout vodítko a vyrazit ven? A liší se doba venčení z hlediska plemen či pohlaví?

Příprava před cestou Co všechno venčení ovlivňuje?

Zdraví

Každé malé štěně se učí vykonávat potřebu venku. Je s tím spousty práce a vynaložené energie, která se ale majiteli vrátí s prvními úspěchy. Pes je velmi inteligentní zvíře a při troše důslednosti docílíme, že velmi brzy pochopí, co se po něm chce. Jakmile si osvojí tento návyk, postupně se začne prodlužovat i doba mezi jednotlivými venčeními a tady právě nastane ta chvíle rozhodnout se, jak často venčit.

Z hlediska zdraví by měl pes jít vykonat malou potřebu alespoň jedenkrát za 8 hodin a velkou potřebu jedenkrát za 24 hodin. Delší intervaly mohou způsobit:

  • Problémy s celým močovým ústrojím, hlavně pak časté záněty močového měchýře a onemocnění ledvin.
  • Koprofagii, kdy pes ve snaze po sobě uklidit, začne pojídat své vlastní exkrementy.

Venčení prokazatelně stabilizuje krevní tlak vašeho psa a pomáhá posilovat imunitu. Pravidelné vycházky jsou prevencí obezity a následných zdravotních potíží, které obezita způsobuje.

Socializaci

Pravidelné vycházky ven umožní vašemu psovi potkávat jiné psy a zvířata. Naučí se reagovat na různé situace a prostředí a nestane se z něj ustrašený nevyrovnaný uzlíček nervů.

Místo ve smečce

Psi spoléhají na sociální strukturu své smečky. Díky ní vědí, kde je jejich místo a kým jsou. Ve společném soužití jste vy vůdci smečky a měli byste to psovi jasně vyjádřit. Pravidelná chůze na vodítku po psy, pomáhá si toto postavení vyjasnit a utužit vzájemné vztahy. 

Mentální stimulaci

Ve společném soužití není snad větší katastrofy, než když se pes nudí. Nuda a nízký výdej energie způsobí nežádoucí chování psa jako je například štěkání, nervozita, hyperaktivita. Pes může začít ničit vybavení domácnosti.

Mentální stimulace je důležitá i u psů, kteří žijí venku a mají k dispozici zahradu. Jejich fyziologické potřeby jsou sice naplněny, ale stále ta samá zahrada začne nudit stejně jako zavřený byt.

Psi potřebuji zažívat dobrodružství a mohou se stát výbornými parťáky pro život. Už jste zkusili svého psa vzít pod stan nebo k moři?

Faktory ovlivňující četnost venčení

  • Rasa a velikost. Malá plemena musí chodit ven častěji kvůli malému močovému měchýři, který se potřebuje vyprázdnit častěji v kratších intervalech. Oproti tomu délka procházky nemusí být nijak závratná, obvykle jim stačí jedna delší. Výjimku představují teriéři a malá sportovní plemena, například šeltie, šiperka či malý pudl.
  • Strava a příjem vody. Kvalitní krmivo se mimo jiné pozná tak, že pes po něm nevytváří příliš mnoho odpadu. Pokud má váš pes potřebu kálet několikrát za den a hromádky jsou velké, zamyslete se nad změnou krmiva a zkuste například BARF pro psy. Příjem vody také ovlivní intenzitu venčení. Zejména v létě a jeho horkých dnech bude spotřeba vody a její následný výdej vyšší.
  • Věk. Štěňata a senioři potřebují venčit mnohem častěji než dospělí zdraví psi.

Mezinárodní den venčení

Mezinárodní den venčení se slaví 22.února a přímo tak vybízí popadnout vodítko, obojek a vyrazit ven. Naplánujte svému parťákovi neobvyklou trasu, kterou ještě nezná a společně si tento den užijte.

Nezapomeňte na pořádnou výbavu. Jistě se vám bude hodit pamlskovník na pásku naplněný kvalitními odměnami třeba v podobě kuřecích nebo hovězích pamlsků či si tuto speciální procházku zpestřete ozdobou na obojek v podobě andělských křídel.