Jak vybrat misky pro psa?

Chovatelské potřeby pro psy nabízí nepřeberné množství variant všeho co Váš mazlíček potřebuje ke spokojenému životu. Trh je těmito potřebami výrazně nasycen a je nutné správně rozlišit kvalitní a funkční výrobky od těch nekvalitních, které mohou mít i zásadní vliv na zdraví zvířete. 

Vybrat správné misky pro psa se zdá jako jednoduchý úkol, nad kterým není potřeba moc přemýšlet. Uvědomit si ale musíme, že misky pro psa se vyrábějí z různých materiálů, které ale nejsou všechny vhodné ke kontaktu s krmivem. Dále musíme vhodně zvolit správný objem misky podle velikosti psa.

Jak vybrat vhodnou velikost

Objem misky pro psa by měl být vždycky o trochu větší než objem krmiva. V našem e-shopu najdete misky rozdělené do 3 velikostí značených písmeny S,M a L. Jejich objemy plně vyhovují.

  • Velikost S má objem 0,35 ml a hodí se pro malá plemena jakými jsou yorkšírský teriér, čivava, jack russel teriér, pekingský palácový psík, jezevčík a jiná plemena s váhou do 10 kg.
  • Velikost M s objemem 0,85 ml vyhovuje středním plemenům do 30 kg, ideální volbou je tedy pro vipety, tolery (nova scotia duck tolling retriever), portugalské vodní psy, kokršpaněly a jiné.
  • Velikost L je dostatečná pro psy nad 30 kg. S objemem 1,7 l vyhovuje plemenům jako je zlatý retrívr, labrador, německý ovčák, americký pitbullteriér a jiné.

Pala hovezi pamlsky pro psy

Jaký materiál misky pro psa zvolit

Obecné doporučení posledních let je vyhýbat se levným plastům. Nemají  velkou trvanlivost, při poškrábání běžným používáním v nich zůstávají zbytky krmiva a zvyšuje se tak riziko bakteriálních infekcí. Plastové misky pro psy navíc uvolňují mikroplasty, které se dostávají do okolí a těla psa. Mikroplasty a jiné nečistoty, které se na plasty navazují  mohou způsobovat kožní onemocnění či alergie. Seniorům často lehké plastové misky způsobují potíže. Pes se nemůže v klidu nažrat, miska klouže po podlaze, starý pes už nedokáže tuto situaci zvládnout. Může se pak stát, že začne krmivo odmítat a nebezpečně rychle ztrácet na váze. 

Oblíbenými a nezávadnými materiály jsou naopak:

  • Nerezové misky. Misky pro psy z nerezové oceli, jsou ideální volbou. Neuškodí jim pravidelné umývání a to ani v myčce nádobí, tím se stávají mimořádně hygienické. Nevadí jim ani povětrnostní vlivy, pokud máme psa celoročně venku. Misky pro psy od NufNuf mají navíc praktický měkký obal s protiskluzovou úpravou a lze ho vyprat v pračce. 
  • Bambusové misky. Bambusové výrobky jsou ideální pro ty, kterým záleží na životním prostředí. Bambusové misky pro psy jsou vyrobené z biologicky rozložitelného bambusového plastu, který je plně rozložitelný a lze ho i kompostovat. Do půdy a do okolí navíc nevylučuje žádné toxické látky a je tak vhodný i pro alergiky. 
  • Betonové misky. Jsou trendem poslední doby. Jejich vzhled je nadčasový a chodí se do každého interiéru i do zahrady. Jsou vyjímečně odolné a díky své povrchové úpravě také nepropustné a zdravotně nezávadné. Díky své hmotnosti jsou stabilní a tak se hodí pro rozpustilá štěňata, která si s miskami ráda hrají, ale i pro seniory, kterým miska při krmení neklouže.

K miskám pro psy je vhodné pořídit i praktické podložky pod misky, které ochrání vaši podlahu a zeď před znečištěním od krmiva a před namočením od vody. Samotné krmivo pak můžete skladovat ve stylové tašce na granule. Uchová je čerstvé a ochrání před zkažením.