Nuda | Jak zabavit psa?

Není vetší katastrofy než nudící se pes. Nuda u psů vede k nežádoucímu chování, kterého se následně velmi špatně zbavuje. Od vyštěkávání po demolici vybavení bytu či zahrady přes případné realizace útěků z ní. Jak psa efektivně zabavit a předcházet nudě? Co zajistit, než necháte psa o samotě doma a jak samotu správně natrénovat?

Trénink samoty

Některé povely a dovednosti u psa, jsou spíš pro radost, ale jiné představují nutnost. Patří sem třeba přivolání nebo chůze u nohy. Neméně důležitá je potřeba psa naučit, že bude určitý čas trávit bez vás. S nácvikem začínejte po malých krůčcích. Rozhodně se nevyplácí nechat pejska zničehonic samotného celý den. V takovém případě by se u něj mohla rozvinout takzvaná separační úzkost, kdy dochází k vystupňování psího strachu a nevhodného chování daleko za únosnou míru. Kromě nepříjemného hluku může pes zanechat v bytě naprostou spoušť. Separační úzkost se těžce odnaučuje, a proto je dobré jí předcházet trpělivým tréninkem.

Nácvik samoty není nic složitého:

  • Psa zpočátku opouštíme na několik vteřin až minut. Nejlépe pokud je spokojený a více než vy ho zajímá např. hračka pro psy. V takovém případě odejděte z místnosti a zavřete za sebou dveře.
  • Po chvilce se zase vraťte. Pokud pes vaši nepřítomnost ani nezaznamenal, můžete prodlužovat intervaly. V opačném případě zpomalte.
  • Na své odchody ani příchody nijak zvlášť neupozorňujte. Neučte psa na dlouhé loučení a ani při příchodu se nijak extrémně nevítejte.
  • Nedávejte tónem hlasu najevo, že váš odchod je mimořádná situace. Pes by jej měl brát jako samostatnost.
  • Pokud disponujete klecí, můžete učit psa, že při vašem odchodu zaujme své místo v ní. Případně psa naučíme na odložení v pelechu.

Kožené hračky pro aktivní psy NUFNUF

Vhodná zábava

I přes to, že jste samotu a odchody z domu natrénovali, čas bez vás můžete vašemu psovi zajímavě zpříjemnit. Chovatelské potřeby dnes nabízí nespočet druhů interaktivních hraček, jako jsou například motivační míčky či kongy. Velký úspěch zažívají čmuchací koberečky, do jejichž důmyslně skrytých kapes lze schovat různé pamlsky či rovnou část denní krmné dávky. Čichání a hledání poskytne zábavu a zbaví psa nudy a stresu. Čichací koberečky pro psy mají navíc i pěkný design a pohodlné měkké polstrování a posloužit tak mohou jako pelech, či místo k odpočinku.

Velké mlsouny a milovníky kousání spolehlivě zabaví paroží či velké kosti na okus.

Co ještě zajistit před odchodem

  • Samozřejmostí by měla být procházka, umožňující psovi vykonání potřeby. Procházku před odchodem můžete zpestřit trénováním povelů, sportem, či akční hrou. Pes se unaví fyzicky a doma mu k zabavení postačí zaměstnat hlavu.
  • Vymezte prostor, ve kterém se pes po dobu vaší nepřítomnosti bude moci pohybovat. Nenechávejte mu k dispozici celý byt. Nezapomeňte na pohodlný pelech, misky pro psa na vodu a nějaké hračky.
  • Pokud pes zůstává venku na zahradě, ujistěte se o jejím dostatečném zabezpečení a zamezte co nejvíce možnostem útěku.
  • Některým psům vyhovuje nebýt v bytě úplně v tichosti, zkusit tak můžete nechat puštěné rádio či televizi.